CRVENI ALARM! U mesu pronađena opasna bakterija
Poslednji izveštaji Uprave za inspekcijske poslove u Crnoj Gori upalili su crveni alarm i naterali kupce da se zapitaju kakvo meso kupuju i konzumiraju.
Nakon utvrđenih nepravilnosti u maloprodajnim objektima u CG tokom prva dva meseca ove godine uništeno je 162,5 kilograma mesa, zbog prisustva bakterija "listerija", a privremenu zabranu rada dobilo je više proizvodnih objekata.
NIKADA GA NE KUPUJTE! Mesar otkriva STRAŠNU istinu o ovom mesu
Naime, zbog prisustva bakterije listerija monocitogenes u proizvodima od mesnih prerađevina, poput njeguške kobasice i sudžuka, privremeno je zabranjen rad proizvodnim objektima "Primato P" iz Danilovgrada, "Velmont doo" iz Podgorice i Klanici sa preradom "Burko" iz Bijelog Polja, piše cdm.me
Istovremeno, svi proizvodi stavljeni su van prometa i kod proizvođača i u maloprodaji dok se ne obave potrebne analize, saopšteno je Dnevnim novinama iz Uprave za inspekcijske poslove.
Nalaz je u spornim proizvodima pokazao prisustvo bakterije "listerija", a simptomi uzrokovani ovom bakterijom manifestuju se glavoboljom, ukočenim vratom, visokom temperaturom, povraćanjem, gubitkom ravnoteže, a kod težih slučajeva mogu se pojaviti poremećaji svesti, i paralize različitih mišića.
- U maloprodaji je uništeno ukupno 162,5 kg mesa. Razlozi uništavanja mesa bili su senzorske promene, nepropisne deklaracije i zamrzavanje svinjskog i jagnjećeg mesa u maloprodaji - naveli su iz Uprave za inspekcijske poslove.
Kako ističu, inspektori su u ovim objektima rešenjima naredili preduzimanje svih propisanih mera.
DOBRA ILI LOŠA VEST? Uskoro ćemo jesti meso, a nećemo morati da koljemo životinje
Nakon provera u maloprodaji uništeno ukupno 162,5 kg mesa, a razlozi uništavanja mesa, kažu u Upravi, bili su senzorske promene, nepropisne deklaracije i zamrzavanje svinjskog i jagnjećeg mesa u maloprodaji, piše isti portal.
“Neuredni nalazi odnosilisu se najviše na mikrobiološku neispravnost prerađevina od mesa (ćevap, pljeskavica i roštilj kobasica, briseve), koje se proizvode u maloprodajnim objektima mesa (mesare, sektori mesa), što govori o nedovoljnom vođenju računa o higijeni tokom rukovanja mesom, kao i o nedovoljnoj obučenosti uposlenih", navodi se u saopštenju UIP.