ЦРВЕНИ АЛАРМ! У месу пронађена опасна бактерија
Последњи извештаји Управе за инспекцијске послове у Црној Гори упалили су црвени аларм и натерали купце да се запитају какво месо купују и конзумирају.
Након утврђених неправилности у малопродајним објектима у ЦГ током прва два месеца ове године уништено је 162,5 килограма меса, због присуства бактерија "листерија", а привремену забрану рада добило је више производних објеката.
НИКАДА ГА НЕ КУПУЈТЕ! Месар открива СТРАШНУ истину о овом месу
Наиме, због присуства бактерије листерија моноцитогенес у производима од месних прерађевина, попут његушке кобасице и суџука, привремено је забрањен рад производним објектима "Примато П" из Даниловграда, "Велмонт доо" из Подгорице и Кланици са прерадом "Бурко" из Бијелог Поља, пише cdm.me
Истовремено, сви производи стављени су ван промета и код произвођача и у малопродаји док се не обаве потребне анализе, саопштено је Дневним новинама из Управе за инспекцијске послове.
Налаз је у спорним производима показао присуство бактерије "листерија", а симптоми узроковани овом бактеријом манифестују се главобољом, укоченим вратом, високом температуром, повраћањем, губитком равнотеже, а код тежих случајева могу се појавити поремећаји свести, и парализе различитих мишића.
- У малопродаји је уништено укупно 162,5 кг меса. Разлози уништавања меса били су сензорске промене, непрописне декларације и замрзавање свињског и јагњећег меса у малопродаји - навели су из Управе за инспекцијске послове.
Како истичу, инспектори су у овим објектима решењима наредили предузимање свих прописаних мера.
ДОБРА ИЛИ ЛОША ВЕСТ? Ускоро ћемо јести месо, а нећемо морати да кољемо животиње
Након провера у малопродаји уништено укупно 162,5 кг меса, а разлози уништавања меса, кажу у Управи, били су сензорске промене, непрописне декларације и замрзавање свињског и јагњећег меса у малопродаји, пише исти портал.
“Неуредни налази односилису се највише на микробиолошку неисправност прерађевина од меса (ћевап, пљескавица и роштиљ кобасица, брисеве), које се производе у малопродајним објектима меса (месаре, сектори меса), што говори о недовољном вођењу рачуна о хигијени током руковања месом, као и о недовољној обучености упослених", наводи се у саопштењу УИП.