Cvekla - najlekovitije povrće
Cvekla je antikancerogeno povrće koje reguliše krvni pritisak i smanjuje holesterol.
Cvekla dolazi sa obala Sredozemlja i uspela je da privuče pažnju i starih naroda koji su shvatili njena mnogobrojna lekovita dejstva. Za cveklu se kaže da može da popravi većinu onoga što u nekom organizmu ne valja.
Cvekla je najkorisnije i najlekovitije povrće koje se lako vari, sadrži izuzetno veliku lepezu vitamina i minerala i izuzetno je bogata belančevinama, mastima i ugljenim hidratima. Crvena boja ove biljke potiče od antocijana koji utiče na obnjavljanje krvi. U cvekli su najprisutniji vitamini B1, B2, C i vitamin B12 koji izuzetno redak u biljnim namirnicama. Dokazano je da cvekla spada u antikancerogene namirnice.
To što sadrži jod čini je dragocenim lekom protiv ateroskleroze i procesa starenja, a jako je delotvorna u slučajevima demineralizacije kostiju i zuba.
Cvekla je puna sastojcima koje regulišu krvni pritisak, smanjuju holesterol, održavaju rad krvnih sudova u dobrom stanju, podstiču rad jetre i leče prehladu. Izuzetno je efikasna u lečenju slabokrvnosti kod dece i mladih osoba jer sadrži visok procent gvožđa. Povoljno deluje na rad creva i njihovu pokretljivost.
Cvekla - doktor za krvnu sliku
Koje povrće i voće povećava znojenje?
Namirnice koje će vas rashladiti rekordnom brzinom
Malo ljudi zna da je lišće cvekle nalik spanaću, pa da se shodno tome može pripremati i jesti. Treba znati da, iako je cela biljka jestiva, lekovit je samo koren koji se sakuplja u jesen i ostavlja u umereno toplim prostorijama, navodi se na portalu stetoskop.info. Ako se čuva na odgovarajući način, u svežini cvekle može da se uživa do sledećeg leta.
Sok cvekle je takođe delotvoran kod mnogih bolesti. Deluje povoljno na metabolizam i jača ceo organizam. Najbolje bi bilo da se pije u kombinaciji sa mendom, po pola čaše, 3 puta dnevno.