CVETAJU LI SVIMA RUŽE? Nekada se od ovog posla zarađivalo bogatstvo, a sada...
Mnogo posla, a kakva je zarada?
Vest da je Srbija 8. u svetu po izvozu ruža, naterala nas je da se zapitamo da li je ovaj posao zaista unosan u našoj zemlji, i koliko je truda i ulaganja potrebno. U razgovoru sa proizvođačima saznali smo da "ne cvetaju svima ruže" u poslu sa ovim cvećem.
Vlasnik rasadnika ruža kod Trstenika, Aca Ćosić, kaže da je još od malih nogu odlučio da se bavi poljoprivredom, a sa ružama je krenuo nakon devedesetih. Sada, kako tvrdi on, od ovog posla nema zarade.
- Sa ružama sam krenuo sa 5.000 komada, tako da sam toliku količinu uvek prodavao - koliko proizvodem, toliko prodam. Tako sam postepeno povećavao i došao do nekih 60.000 sadnica, a sada sam opet krenuo sa smanjenjem proizvodnje i prepolovio količinu za narednu godinu, na 25.000 sadnica.
On je objasnio da se ruža proizvodi 2 i po godine, ukoliko se podrazumeva da se kupi podloga, međutim ukoliko se prozvodi i podloga, onda čitav proces proizvodnje traje 3 i po godine.
- Zamislite vi sada proizvodnju neke robe, sadnice koja traje 3 i po godine i posle toga date nekom i ne možete da naplatite. Ja prodajem svoju grbinu i svoj znoj i sada nekako preživljavamo i trpimo.
Koliko se isplati objašnjava tako što kada dođe Nova godina i Božić u porodici prebroje novac i računaju da li imaju da preguraju do proleća.
- Ja radim i paradajz, ne samo ruže, pa onda pretačem iz jednog u drugo, što bi rekao naš narod „iz šupljeg u prazno“. Prodajem i van Srbije, prodavao sam Holandiji i Rusiji, ali to ide preko drugih firmi koji su direktni izvoznici, a ja sam njihov kooperant – završava Ćosić.
Sa njim se slaže i Slobodan Jovanović iz Maskara, sela koje je jedno od najpoznatijih po proizvodnji ruža.
Kaže da ima mnogo posla „kao kod male bebe“, da mora mnogo da se ulaže i trudi, ali koliko se isplati?
- Nema više zarade, totalna je stagnacija. Ranije je bilo bolje, imalo više posla, prodavali smo po čitavoj Srbiji, ali sada je mala potražnja, možda je ostalo 10-20 odsto od čitavog ranijeg posla – kaže Jovanović za naš portal.
Međutim, ima i vedrih priča. Na primer, rasadnik kod Šapca postoji od 1931. godine i kažu da zarade ima.
- Naravno da se isplati, ne bismo radili toliko godina. Mi godišnje imamo 600.000 sadnica, a izvozimo u Rusiju, Italiju, Nemačku... - kaže Nemanja Topalović, koji trenutno vodi rasadnik.
Izvoz u Rusiju važna stavka
Naše ruže su na zavidnom mestu u ukupnom izvozu zbog izvoza u Rusiju, koji je povećan sa 428.000 evra u 2008. godini na 1,555 miliona u 2013. Međutim, izvoz u tu zemlju je smanjen, i prošle godine iznosio je 1,075 miliona evra.