Da li je gluten opasan po naše zdravlje?
Poslednji trendovi u svetu zdrave ishrane svakako su namirnice bez glutena. Osobe koje boluju od celijakalije moraju birati namirnice bez glutena, ali da li on može naškoditi i zdravim osobama?
Svakim danom sve više osoba odlučuje se na Dijetu bez glutena i to najviše zahvaljujući bestselerima „Wheat Belly“ autora dr Vilijama Dejvisa i „Grain Brain“ autora dr Dejvida Perlmutera.
Ove knjige, koje su postale toliko popularne u zapadnjačkom svetu, prožete su jakom anti-gluten promocijom, ali bez nekih velikih naučnih uporišta. Knjige su kombinacija izjava slavnih i popularnih doktora, raznih blogera kao i marketinške strategije pomoću koje se trude da zaplaše ljude da je gluten opasan. Ali, da li je zaista tako?
Za koga je opasan?
Osobe koje boluju od celijakalije "osuđene su" na bezglutensku ishranu, ali ostali zaista ne bi trebalo da izbegavaju namirnice s glutenom jer takva ishrana može uzrokovati nedostatak vitamina, minerala i vlakana u organizmu ako ih osoba ne nadomesti na drugi način, tvrdi doktor Peter H.R. Green.
Gluten je proteinska komponenta prisutna u pšenici, pirinču i ječmu, žitaricama koje su u većoj ili manjoj meri prisutne u svakodnevnoj ishrani. Proteini glutena osiguravaju elastičnost i „lepljivost“ proizvodima od brašna zbog čega zauzimaju cenjeno mesto u pekarskoj industriji.
Zbog njegove široke rasprostranjenosti u namirnicama i raznim proizvodima, vrlo je teško osobama koje su na bezglutenskoj ishrani da formiraju jelovnik. Pored toga, izbacivanje glutena iz ishrane može biti vrlo frustrirajuće, jer se radi o velikoj promeni u životnim navikama.
5 činjenica o glutenu koje morate znati
1. Gluten se može pojaviti u nekim proizvodima za koje ne biste nikada pomislili poput određenih brendova čokolade, sosu od soje, vitaminima, pa čak i nekim vrstama paste za zube.
2. Obolelima od celijakalije čak i vrlo male količine glutena mogu biti pogubne po zdravlje, ali ostali nemaju razloga da ga izbegavaju.
3. Tek nedavno su doktori prepoznali stanje „osetljivost na gluten“. Iako ne pate od celijakalije, osobe koje su osetljive na gluten mogu imati neprijatne simptome, poput bolova u stomaku, nadutosti, bolova u zglobovima, glavobolje, osipa, umora, nesanice. Ipak, nije nužno da se osobe osetljive na gluten u potpunosti prebace na bezglutensku ishranu.
4. Bezglutenska ishrana goji. Neke osobe koje su se odrekle glutena u ishrani da bi izgubili višak kilograma zapravo su doživeli suprotan efekat. Razlog tome nalazi se u činjenici da proizvodi bez glutena sadrže visok udeo zasićenih masti i šećera, a sadrže često i rafinisane sastojke visokog glikemijskog indeksa koji mogu uticati na nivo šećera u krvi.
5. Glutena se ne treba bojati. Ako sumnjate da ste osetljivi na gluten, uradite analizu i saznajte da li treba da smanjite unos glutena u organizam ili ne. Ako nemate nikakvih zdravstvenih problema, ne treba da ga izbegavate.
(Vecernji.hr)