Да ли је глутен опасан по наше здравље?
Последњи трендови у свету здраве исхране свакако су намирнице без глутена. Особе које болују од целијакалије морају бирати намирнице без глутена, али да ли он може нашкодити и здравим особама?
Сваким даном све више особа одлучује се на Дијету без глутена и то највише захваљујући бестселерима „Wheat Belly“ аутора др Вилијама Дејвиса и „Граин Браин“ аутора др Дејвида Перлмутера.
Ове књиге, које су постале толико популарне у западњачком свету, прожете су јаком анти-глутен промоцијом, али без неких великих научних упоришта. Књиге су комбинација изјава славних и популарних доктора, разних блогера као и маркетиншке стратегије помоћу које се труде да заплаше људе да је глутен опасан. Али, да ли је заиста тако?
За кога је опасан?
Особе које болују од целијакалије "осуђене су" на безглутенску исхрану, али остали заиста не би требало да избегавају намирнице с глутеном јер таква исхрана може узроковати недостатак витамина, минерала и влакана у организму ако их особа не надомести на други начин, тврди доктор Петер Х.Р. Греен.
Глутен је протеинска компонента присутна у пшеници, пиринчу и јечму, житарицама које су у већој или мањој мери присутне у свакодневној исхрани. Протеини глутена осигуравају еластичност и „лепљивост“ производима од брашна због чега заузимају цењено место у пекарској индустрији.
Због његове широке распрострањености у намирницама и разним производима, врло је тешко особама које су на безглутенској исхрани да формирају јеловник. Поред тога, избацивање глутена из исхране може бити врло фрустрирајуће, јер се ради о великој промени у животним навикама.
5 чињеница о глутену које морате знати
1. Глутен се може појавити у неким производима за које не бисте никада помислили попут одређених брендова чоколаде, сосу од соје, витаминима, па чак и неким врстама пасте за зубе.
2. Оболелима од целијакалије чак и врло мале количине глутена могу бити погубне по здравље, али остали немају разлога да га избегавају.
3. Тек недавно су доктори препознали стање „осетљивост на глутен“. Иако не пате од целијакалије, особе које су осетљиве на глутен могу имати непријатне симптоме, попут болова у стомаку, надутости, болова у зглобовима, главобоље, осипа, умора, несанице. Ипак, није нужно да се особе осетљиве на глутен у потпуности пребаце на безглутенску исхрану.
4. Безглутенска исхрана гоји. Неке особе које су се одрекле глутена у исхрани да би изгубили вишак килограма заправо су доживели супротан ефекат. Разлог томе налази се у чињеници да производи без глутена садрже висок удео засићених масти и шећера, а садрже често и рафинисане састојке високог гликемијског индекса који могу утицати на ниво шећера у крви.
5. Глутена се не треба бојати. Ако сумњате да сте осетљиви на глутен, урадите анализу и сазнајте да ли треба да смањите унос глутена у организам или не. Ако немате никаквих здравствених проблема, не треба да га избегавате.
(Вецерњи.хр)