Dačić: Putin mi je rekao da je dilema između EU i Evroazije glupost
BEOGRAD - Prvi potpredsednik Vlade Srbije i šef diplomatije Ivica Dačić izjavio je da je za Srbiju neprihvatljivo uvođenje sankcija Rusiji i da bi, kada bi to učinila, radila direktno protiv svojih nacionalnih i državnih interesa.
"Da Srbija uvede sankcije svom najvećem političkom partneru, Rusiji, od kojeg zavisi naš nacionalni državni interes - taj ko bi to uradio u Srbiji radio bi direktno protiv nacionalnog i državnog interesa", rekao je Dačić u emisiji "Upitnik" na RTS.
On je rekao da je u Briselu zatražio da ga više ne pitaju na tu temu, jer je to završena priča - Srbija podržava teritorijalni integritet Ukrajine, ali ne uvodi sankcije Rusiji.
Dačić je postavio i pitanje ko će podržavati Srbiju u Savetu bezbednosti UN ako se Srbija odrekne svojih saveznika Rusije i Kine, koje su, prema njegovim rečima, jedina brana za prijem Kosova u UN.
Govoreći o predstojećoj poseti Beogradu ruskog predsednika Vladimira Putina, ministar Dačić je rekao da će glavne teme razgovora biti dalja liberalizacija bilateralne spoljne trgovine, dugovanja prema ruskoj strani i pitanje "Petrohemije", niža cena gasa za industrijske potrošače i kredit za železnicu.
On je odbacio navode da su na Srbiju vršeni pritisci zbog te posete i dodao da ne treba očekivati nikakve posledice.
"Mi ne učestvujemo u njihovim ratovima, mi vodimo računa o sopstvenim interesima", rekao je Dačić i podsetio da će Putin posle Beograda otputovati u Milano.
"Kad je američki predsednik poslednji put posetio Srbiju?"
S druge strane, poslednji britanski premijer koji je bio u Beogradu bila je Margaret Tačer povodom Titove sahrane, primetio je on i zapitao kada je neki američki predsednik posetio Srbiju poslednji put.
Dačić je rekao i da je ranije s Putinom razgovarao o dilemama vezanim za evropske integracije i evroazijski savez i da mu je ruski predsednik tada rekao da su to "gluposti" zato što je Srbija u drugačijoj poziciji od Gruzije, Ukrajine ili Moldavije, koje su bile deo SSSR.
Govoreći o usaglašavanju spoljne politike Srbije sa EU, on je rekao da Srbija, kao i druge zemlje kandidati za članstvo, treba da usaglasi spoljnu i bezbednosnu politiku do kraja pregovora, što je, kako je rekao, još daleko.
"Sve odluke koje Srbija donosi su teške, ali moramo da donosimo odluke koje će Srbiju vući napred", rekao je on, navevši kao primer Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i Briselski sporazum.
Šef srpske diplomatije ocenio je da je zajednička spoljna politika EU imala uspeha jedino u dijalogu Beograda i Prištine, zahvaljujući visokoj predstavnici EU Ketrin Ešton i ostalim učesnicima razgovora.
"Šta je sa zajedničkom politikom u odnosu na Kipar, Makedoniju, Kosovo, vojne intervencije širom sveta?", zapitao je on.
Ministar odbrane Bratislav Gašić izjavio je da će na vojnoj paradi 16. oktobra u Beogradu učestvovati kadeti Vojne akademije, koji će nositi zastave pukova koji su oslobađali Beograd.
Na pitanje da li će među zastavama biti i ona sa srpom i čekićem, Gašić je odgovorio da će biti sve zastave koje su bile tada, uključujući i ruske zastave.
Na pitanje zašto se parada održava baš 16. oktobra, ministar odbrane je odgovorio da je "svaki od tih dana pre 70 godina nama bio praznik".
Osnivač Srpske narodne partije i predsednik Fondacije "Ruski nekropolj" u Beogradu Nenad Popović izjavio je da je Rusija glavni zaštitnih vitalnih nacionalnih interesa Srbije, pre svega što se tiče Kosova i Metohije i Republike Srpske.
Pročitajte i:
Kurc: Srbija najbolja u regionu!
Popović je ocenio da, u tom kontekstu, poseta ruskog predsednika ima veliki politički, ali i moralni značaj jer predstavlja snažnu poruku srpskom narodu od Putina, koji, prema njegovim rečima, uživa nepodeljene simpatije među građanima Srbije.