Дачић: Путин ми је рекао да је дилема између ЕУ и Евроазије глупост
БЕОГРАД - Први потпредседник Владе Србије и шеф дипломатије Ивица Дачић изјавио је да је за Србију неприхватљиво увођење санкција Русији и да би, када би то учинила, радила директно против својих националних и државних интереса.
"Да Србија уведе санкције свом највећем политичком партнеру, Русији, од којег зависи наш национални државни интерес - тај ко би то урадио у Србији радио би директно против националног и државног интереса", рекао је Дачић у емисији "Упитник" на РТС.
Он је рекао да је у Бриселу затражио да га више не питају на ту тему, јер је то завршена прича - Србија подржава територијални интегритет Украјине, али не уводи санкције Русији.
Дачић је поставио и питање ко ће подржавати Србију у Савету безбедности УН ако се Србија одрекне својих савезника Русије и Кине, које су, према његовим речима, једина брана за пријем Косова у УН.
Говорећи о предстојећој посети Београду руског председника Владимира Путина, министар Дачић је рекао да ће главне теме разговора бити даља либерализација билатералне спољне трговине, дуговања према руској страни и питање "Петрохемије", нижа цена гаса за индустријске потрошаче и кредит за железницу.
Он је одбацио наводе да су на Србију вршени притисци због те посете и додао да не треба очекивати никакве последице.
"Ми не учествујемо у њиховим ратовима, ми водимо рачуна о сопственим интересима", рекао је Дачић и подсетио да ће Путин после Београда отпутовати у Милано.
"Кад је амерички председник последњи пут посетио Србију?"
С друге стране, последњи британски премијер који је био у Београду била је Маргарет Тачер поводом Титове сахране, приметио је он и запитао када је неки амерички председник посетио Србију последњи пут.
Дачић је рекао и да је раније с Путином разговарао о дилемама везаним за европске интеграције и евроазијски савез и да му је руски председник тада рекао да су то "глупости" зато што је Србија у другачијој позицији од Грузије, Украјине или Молдавије, које су биле део СССР.
Говорећи о усаглашавању спољне политике Србије са ЕУ, он је рекао да Србија, као и друге земље кандидати за чланство, треба да усагласи спољну и безбедносну политику до краја преговора, што је, како је рекао, још далеко.
"Све одлуке које Србија доноси су тешке, али морамо да доносимо одлуке које ће Србију вући напред", рекао је он, навевши као пример Споразум о стабилизацији и придруживању и Бриселски споразум.
Шеф српске дипломатије оценио је да је заједничка спољна политика ЕУ имала успеха једино у дијалогу Београда и Приштине, захваљујући високој представници ЕУ Кетрин Ештон и осталим учесницима разговора.
"Шта је са заједничком политиком у односу на Кипар, Македонију, Косово, војне интервенције широм света?", запитао је он.
Министар одбране Братислав Гашић изјавио је да ће на војној паради 16. октобра у Београду учествовати кадети Војне академије, који ће носити заставе пукова који су ослобађали Београд.
На питање да ли ће међу заставама бити и она са српом и чекићем, Гашић је одговорио да ће бити све заставе које су биле тада, укључујући и руске заставе.
На питање зашто се парада одржава баш 16. октобра, министар одбране је одговорио да је "сваки од тих дана пре 70 година нама био празник".
Оснивач Српске народне партије и председник Фондације "Руски некропољ" у Београду Ненад Поповић изјавио је да је Русија главни заштитних виталних националних интереса Србије, пре свега што се тиче Косова и Метохије и Републике Српске.
Прочитајте и:
Курц: Србија најбоља у региону!
Поповић је оценио да, у том контексту, посета руског председника има велики политички, али и морални значај јер представља снажну поруку српском народу од Путина, који, према његовим речима, ужива неподељене симпатије међу грађанима Србије.