DAČIĆ: Želimo da građani Srbije žive kao sav normalan svet
BEOGRAD - Prvi potpredsednik vlade Ivica Dačić izjavio je da Srbiji, bez obzira na visinu zaduženosti, "ne preti slom sistema", ali da će joj svakako, kako bi ostvarila značajniji ekonomski rast bilti neophodna pomoć iz inostranstva.
Ne preti nam slom sistema
Dačić je novinarima, nakon što je otvorio 14. ekonomski samit Republike Srbije, rekao da nije problem iznos zaduženosti, već visina bruto domaćeg proizvoda, jer njegov rast automatski smanjuje stopu zaduženosti.
Dačić je, obraćajući se nešto ranije učesnicima samita, rekao da je razlika između Srbije i Grčke to što je Grčku kriza možda iznenadila, dok je Srbija je već navikla na krize, budući da je u njima u poslednjih nekoliko decenija.
Prema njegovim rečima, odgovor Vlade Srbije na krizu ne sme da bude samo skup ekonomskih mera sa kratkoročnim efektima, već, upravo kako je u ekspozeu najavio premijer, stvaranje sistema i harmonizovanje sa zakonodavstvom EU.
"Važnije od kratkoročnih efekata je da li ćemo uspeti da donesemo sistemske zakone koji će regulisati ključne oblasti života", rekao je Dačić.
Važne su strane investicije
On je podsetio da privrednog rasta ne može biti bez stranih investicija, a da je najsnažniji magnet za njihovo privlačenje pravna sigurnost, sistem podsticaja i pojednostavljenje procedura.
"Više puta smo govorili da nema izlaska iz krize bez rasta. To nije samo tema za nas, njom se bavi ceo svet, ali najznačajniji deo tog programa moraju da budu investicije, jer u zemljama u kojima nivo investicija pao kao u našoj ne može biti ni rasta, jer kod domaćih investitora nema dovoljno sredstava", rekao je Dačić.
On je objasnio da je članstvo u EU strateški cilj Srbije, ne samo iz političkih razloga, već upravo zato da bi građani živeli bolje i da bi u društvu bili primenjeni evropski standardi.
On je, budući da se odnedavno nalazi na čelu Ministarstva spoljnih poslova, istakao da je zadatak srpske diplomatije upravo da što bolje predstavi Srbiju u inostranstvu i da ostvari što veći uticaj na one u inostranstvu koji odlučuju o tome gde će se plasirati investicije.
"Potrebna nam je diplomatija koja ima rezultate, koja može da dođe do investitora. Mnogo smo eksperimentisali, a u MSP nije postojala ekonomska diplomatija i predstavnici naše zemlje u inostranstvu treba da se bave i ovim pitanjem", rekao je Dačić.