ДАЧИЋ: Желимо да грађани Србије живе као сав нормалан свет
БЕОГРАД - Први потпредседник владе Ивица Дачић изјавио је да Србији, без обзира на висину задужености, "не прети слом система", али да ће јој свакако, како би остварила значајнији економски раст билти неопходна помоћ из иностранства.
Не прети нам слом система
Дачић је новинарима, након што је отворио 14. економски самит Републике Србије, рекао да није проблем износ задужености, већ висина бруто домаћег производа, јер његов раст аутоматски смањује стопу задужености.
Дачић је, обраћајући се нешто раније учесницима самита, рекао да је разлика између Србије и Грчке то што је Грчку криза можда изненадила, док је Србија је већ навикла на кризе, будући да је у њима у последњих неколико деценија.
Према његовим речима, одговор Владе Србије на кризу не сме да буде само скуп економских мера са краткорочним ефектима, већ, управо како је у експозеу најавио премијер, стварање система и хармонизовање са законодавством ЕУ.
"Важније од краткорочних ефеката је да ли ћемо успети да донесемо системске законе који ће регулисати кључне области живота", рекао је Дачић.
Важне су стране инвестиције
Он је подсетио да привредног раста не може бити без страних инвестиција, а да је најснажнији магнет за њихово привлачење правна сигурност, систем подстицаја и поједностављење процедура.
"Више пута смо говорили да нема изласка из кризе без раста. То није само тема за нас, њом се бави цео свет, али најзначајнији део тог програма морају да буду инвестиције, јер у земљама у којима ниво инвестиција пао као у нашој не може бити ни раста, јер код домаћих инвеститора нема довољно средстава", рекао је Дачић.
Он је објаснио да је чланство у ЕУ стратешки циљ Србије, не само из политичких разлога, већ управо зато да би грађани живели боље и да би у друштву били примењени европски стандарди.
Он је, будући да се однедавно налази на челу Министарства спољних послова, истакао да је задатак српске дипломатије управо да што боље представи Србију у иностранству и да оствари што већи утицај на оне у иностранству који одлучују о томе где ће се пласирати инвестиције.
"Потребна нам је дипломатија која има резултате, која може да дође до инвеститора. Много смо експериментисали, а у МСП није постојала економска дипломатија и представници наше земље у иностранству треба да се баве и овим питањем", рекао је Дачић.