Diplomirani studenti do prvog posla preko rođaka
BEOGRAD - Diplomirani studenti univerziteta u Srbiji na prvi značajan posao čekaju u proseku pet meseci, a diplomci visokih tehničkih škola oko sedam.
U Srbiji je istraživanje obuhvatilo diplomce koji su studije završili 2007. i 2012. godine na univerzitetima u Beogradu, Kragujevcu, Novom Sadu i Univerzitet Singidunum, kao i na tri visoke tehničke škole strukovnih studija iz Užica, Niša i Subotice.
Rezultati pokazuju da 37 odsto diplomiranih studenata u Srbiji do prvog zaposlenja dolazi preko ličnih kontakata sa rođacima i prijateljima, svaki peti prateći oglase u novinama i na internetu, a svega devet odsto preko Nacionalne službe za zapošljavanje. Zanimljivo je da u Crnoj Gori najveći broj diplomaca dolazi do prvog posla preko ove službe, zahvaljujući državnim programima zapošljavanja, rečeno je na jučerašnjem predstavljanju istraživanja.
Oko 46 odsto onih koji su završili studije pre pet godina na domaćim univerzitetima radi u državnom sektoru, a 51 odsto u privatnom, kao i dve trećine diplomaca visokih tehničkih škola. Posmatrano u regionu, 23 odsto je zaposleno u sektoru obrazovanja, 10 odsto u informisanju i komunikacijama, 8,7 u zdravstvu i socijalnoj zaštiti, koliko i u sektoru fianansija i osiguranja, pišu "Večernje novosti".
Prosečna zarada onih koji su okončali studije pre pet godina iznosi 589 evra. Najviše prosečne plate imaju zaposleni u sektorima snabdevanja električnom energijom i gasom, informisanja, rudarstva i građevinarstva, u bankarskom sektoru osiguranja.
Najmanje su plaćeni oni koji rade u prosveti, u sektoru poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, kao i u oblasti umetnosti, rekreacije i zabave, što su delatnosti u kojima mahom rade diplomirani učitelji, profesori, folozofi, novinari, umetnici i veterinari.