Дипломирани студенти до првог посла преко рођака
БЕОГРАД - Дипломирани студенти универзитета у Србији на први значајан посао чекају у просеку пет месеци, а дипломци високих техничких школа око седам.
У Србији је истраживање обухватило дипломце који су студије завршили 2007. и 2012. године на универзитетима у Београду, Крагујевцу, Новом Саду и Универзитет Сингидунум, као и на три високе техничке школе струковних студија из Ужица, Ниша и Суботице.
Резултати показују да 37 одсто дипломираних студената у Србији до првог запослења долази преко личних контаката са рођацима и пријатељима, сваки пети пратећи огласе у новинама и на интернету, а свега девет одсто преко Националне службе за запошљавање. Занимљиво је да у Црној Гори највећи број дипломаца долази до првог посла преко ове службе, захваљујући државним програмима запошљавања, речено је на јучерашњем представљању истраживања.
Око 46 одсто оних који су завршили студије пре пет година на домаћим универзитетима ради у државном сектору, а 51 одсто у приватном, као и две трећине дипломаца високих техничких школа. Посматрано у региону, 23 одсто је запослено у сектору образовања, 10 одсто у информисању и комуникацијама, 8,7 у здравству и социјалној заштити, колико и у сектору фианансија и осигурања, пишу "Вечерње новости".
Просечна зарада оних који су окончали студије пре пет година износи 589 евра. Највише просечне плате имају запослени у секторима снабдевања електричном енергијом и гасом, информисања, рударства и грађевинарства, у банкарском сектору осигурања.
Најмање су плаћени они који раде у просвети, у сектору пољопривреде, шумарства и рибарства, као и у области уметности, рекреације и забаве, што су делатности у којима махом раде дипломирани учитељи, професори, фолозофи, новинари, уметници и ветеринари.