DOK NATO IGRA MICE, RUSI IGRAJU ŠAH: Od ovih ruskih poteza NATO se posebno užasava
"Ruska provokativna retorika o nuklearnom oružju i dramatična ekspanzija letova njenih strateških bombardera su duboko uznemirujući i opasni", istakao je sinoć u Vašingtonu generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg.
Ostvarivanje ruskih planova da rasporede rakete koje mogu da nose nuklearne bojeve glave u Kalinjingradu, blizu Poljske granice, kao i pretnja razmeštanjem nuklearnog oružja na Krimu "suštinski bi promenili bezbednosnu ravnotežu u Evropi", rekao je Stoltenberg na skupu u Institutu za strateške i međunarodne studije u prestonici SAD, prenosi AFP.
Stoltenberg je oštro kritikovao rusko ponašanje u poslednjih godinu dana, "uključujući oružanu intervenciju u Ukrajini", i obećao kako će Alijansa udvostručiti svoju posvećenost "kolektivnoj odbrani".
Generalni sekretar NATO je istakao kako su se letovi ruskih strateških bombardera proširili "od Japana do Gibraltara, od Krita do Kalifornije i od Baltičkog do Crnog mora".
Stoltenberg: Rusija maše "nuklearnom sabljom"
Kada je u pitanju nuklearno oružje, opreznost, predvidivost i transparentnost su od vitalnog značaja, napominje Stoltenberg, po kome je "rusko zveckanje 'nuklearnom sabljom' neopravdano, destabilizujuće i opasno".
Stoltenberg, takođe, kritikuje Rusiju zbog izvođenja iznenadnih vojnih vežbi velikog obima, što predstavlja kršenje međunarodnih sporazuma kojima se od vlada traži da sa drugima podele informacije o planiranim vežbama i da na njih pozovu strane posmatrače.
Rusija u blizini granice s Ukrajinom baš ove nedelje održava još jednu takvu vežbu u kojoj učestvuje 250 aviona i 700 komada teškog naoružanja.
Navodeći primer ruskih akcija u Ukrajini i drugde, Stoltenberg zaključuje kako Rusija "demonstrira svoju vojnu silu, podstiče agresivni nacionalizam i ističe pravo na nametanje svoje volje susedima i otimanje zemlje".
U odnosu na Rusiju, NATO nije pokazao uzdržanost koju propoveda. Samo ovog meseca u jednom danu NATO je pokrenuo čak tri vojne vežbe duž istočnih granica pakta i Baltika, u kojima je glavni cilj uvežbavati odgovor na ono što nazivaju "ruskom pretnjom".
Do kraja maja i početkom juna u planu su još pet vojnih vežbi.
Štaviše, NATO će u junu privremeno premestiti Komandu iz Napulja u Italiji u Cincu u centralnoj Rumuniji, izjavio je ranije vrhovni komandant NATO, admiral Mark Ferguson. Komanda će navodno biti izmeštena isključivo s ciljem da tokom 12 dana u junu pruži pomoć u vežbi NATO u kojoj učestvuje 1.000 vojnika iz 21 članice.
Istovremeno, vežbe će se odvijati u Poljskoj, baltičkim zemljama i u Baltičkom moru.
Nuklearne aktivnosti pakta takođe su razlog za zabrinutost, a svoje "zamerke" već je istakla zvanična Moskva.
Stvar je u tome što su američka nestrateška nuklearna oružja i dalje raspoređena na teritoriji nekoliko nenuklearnih članica pakta. Međutim, te zemlje imaju avione sposobne da nose nuklearno oružje, a to je kategorički zabranjeno NPT ugovorom o neširenju nuklearnog oružja, između Rusije i Amerike.
Pogledajte i:
- KONKURENCIJA AMERICI: Kako je nafta dovela zemlju karnevala u poziciju da se ''bori za pravdu''
- KRAJ HLADNOG RATA? Amerika sada želi da popravi odnose sa Rusijom
- MOSKVA ZABRINUTA: Zašto SAD i dalje drže nuklearne bombe u Evropi?
- SUKOB KAO SPAS: Zbog ovoga je Amerika slična Rimskoj imperiji
- NE ŽELE RAT NA DVA FRONTA: Amerika se miri s Moskvom zbog Kine