OSUDE SA SVIH STRANA: Ukidanje ćiriličnih tabli je "KORAK UNAZAD" u pravima Srba
Zamenik predsednika Odbora za dijasporu i Srbe u regionu Skupštine Srbije Miodrag Linta i zamenik gradonačelnika Vukovara Dejan Drakulić, najoštrije su osudili odluku gradskog veća Vukovara da izmeni Statut i onemogući javnu upotrebu ćirilice u tom gradu.
"Stečena prava su nam umanjena ovom odlukom"
Zamenik gradonačelnika Vukovara Dejan Drakulić i predsednik kluba odbornika HDSS izjavio je da je odluka o ukidanju upotrebe dvojezičnih tabli u Vukovaru "korak unazad" kada je reč o pravima Srba.
"Budući da je doneta odluka suprotna zakonu neka prava koja smo imali iz Statuta 2009. godine su ukinuta. Stečena prava sada su nam umanjena ovom odlukom", rekao je Drakulić.
"Tražim od Vlade Hrvatske da na narednoj sednici suspenduje statut i da na taj način zaštiti hrvatski Ustav i pravo sprske nacionalne zajednice da čuva svoj nacionalni i kulturni identitet", rekao je Linta.
Prema njegovim rečima, tom skandaloznom odlukom, kojom je onemogućeno postavljaje dvojezičnih tabli na trgovima i ulicama, krši se hrvatski Ustav i Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina koji garantuje slobodnu upotrebu ćirilice u javnoj upotrebi.
Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina garantovano je svim nacionalnim manjinama, gde je njihovo učešće preko jedne trećine opština i gradova, da imaju pravo da koriste srpski jezik i svoje pismo u javnoj upotrebi, podsetio je Linta.
On je ukazao da po popisu stanovništa iz 2011. godine u Hrvatskoj, u 21 opštini i dva grada Srba ima više od 33 odsto.
I u drugim gradovima Hrvatska ne poštuje odluku o upotrebi ćirilice
"Međutim, ne samo u Vukovaru već i u drugim gradovima, Hrvatska ne poštuje se odluka o upotrebi ćirilice u javnom životu", naglasio je on.
Linta je apelovao na Evropsku uniju da od zvaničnog Zagreba insistira da poštuje Ugovor o pristupanju EU, koji je Hrvatska potpisala krajem 2011. godine, u kome, kako je naveo, jasno stoji obaveza Hrvatske da poboljša položaj srpske nacionalne zajednice doslednim sprovođenjem Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina.
"Nažalost, u prethodne četiri godine položaj sprskih nacionalnih zajednica ne samo da se nije popravio, već je značajno pogoršan posebno početkom antisprske kampanje početkom septembra 2013. godine", napomenuo je Linta.