ОСУДЕ СА СВИХ СТРАНА: Укидање ћириличних табли је "КОРАК УНАЗАД" у правима Срба
Заменик председника Одбора за дијаспору и Србе у региону Скупштине Србије Миодраг Линта и заменик градоначелника Вуковара Дејан Дракулић, најоштрије су осудили одлуку градског већа Вуковара да измени Статут и онемогући јавну употребу ћирилице у том граду.
"Стечена права су нам умањена овом одлуком"
Заменик градоначелника Вуковара Дејан Дракулић и председник клуба одборника HDSS изјавио је да је одлука о укидању употребе двојезичних табли у Вуковару "корак уназад" када је реч о правима Срба.
"Будући да је донета одлука супротна закону нека права која смо имали из Статута 2009. године су укинута. Стечена права сада су нам умањена овом одлуком", рекао је Дракулић.
"Тражим од Владе Хрватске да на наредној седници суспендује статут и да на тај начин заштити хрватски Устав и право спрске националне заједнице да чува свој национални и културни идентитет", рекао је Линта.
Према његовим речима, том скандалозном одлуком, којом је онемогућено постављаје двојезичних табли на трговима и улицама, крши се хрватски Устав и Уставни закон о правима националних мањина који гарантује слободну употребу ћирилице у јавној употреби.
Уставним законом о правима националних мањина гарантовано је свим националним мањинама, где је њихово учешће преко једне трећине општина и градова, да имају право да користе српски језик и своје писмо у јавној употреби, подсетио је Линта.
Он је указао да по попису становништа из 2011. године у Хрватској, у 21 општини и два града Срба има више од 33 одсто.
И у другим градовима Хрватска не поштује одлуку о употреби ћирилице
"Међутим, не само у Вуковару већ и у другим градовима, Хрватска не поштује се одлука о употреби ћирилице у јавном животу", нагласио је он.
Линта је апеловао на Европску унију да од званичног Загреба инсистира да поштује Уговор о приступању ЕУ, који је Хрватска потписала крајем 2011. године, у коме, како је навео, јасно стоји обавеза Хрватске да побољша положај српске националне заједнице доследним спровођењем Уставног закона о правима националних мањина.
"Нажалост, у претходне четири године положај спрских националних заједница не само да се није поправио, већ је значајно погоршан посебно почетком антиспрске кампање почетком септембра 2013. године", напоменуо је Линта.