DUŠKO RADOVIĆ: Petao i vedar duh Beograda
Tri decenije od odlaska Duška Radovića.
Beograde, dobro jutro!
“Ko je imao sreće da se jutros probudi u Beogradu, može smatrati da je za danas dovljno postigao u životu. Svako dalje insistiranje na još nečemu, bilo bi neskromno”. Uz te reči Duška Radovića Beograđani su pre 30 i kusur godina započinjali svoj radni dan. U to vreme je još uvek bilo pouzdanih stvari – emisiju “Beograde, dobro jutro”, koju je poznati pisac snimao na vrhu Beograđanke, stanovnici srpske prestonice slušali su svakog dana od 7 i 15 na talasima radija Studio B.
U Beogradu, na raskršću mnogih svetskih puteva, među brojnim Nišlijama na privremenom (a većina na stalnom) radu u srpskoj prestonici, živeo je i Duško Radović. "Oblakovit, ali ne natušten, mrklast ali ne sumoran, natomršten ali ne i zlovoljan, namrdokašen ali ne mračan" čovek kakav je bio Radović, svakog jutra bi Beograđanima od 7 i 15 svojim aforizmima poželeo dobar dan. I tako punih osam godina! U emisiji "Beograde, dobro jutro" na Prvom programu radija Studio B koji se nalazi na poslednjem, 23. spratu Beograđanke u Masarikovoj ulici, on je u tačno dogovoreno vreme čitao po pet svojih duhovitih, ali i veoma kritičnih replika. Tako je Beograđanima počinjao dan, radni i neradni. A tako je i nastala još jedna Priča o Beogradu, a Duško Radović se ustoličio među najslavnije prestoničke monografe.
Koga nema bez njega se može!
Ko nije živeo u Beogradu, makar i samo nedelju dana, ne može da razume zbog čega je Duško Radović grad na obalama Dunava i Save i njegove stanovnike opisivao veoma oštrim dosetkama. Naravno, među njegovim aforizmima bilo je više blagih iz kojih se vidi koliko je čika Duško voleo Beograd i Beograđane. A i iz svake njegove reske kritike krila se ista ta ljubav. Emisija je počinjala uz zvuke pesme "U ranu zoru kad svane dan", a Radović je potom stanovnike prestonice častio sa pet svojih dosetki koje su se potom prepričavale - na ulicama, po prevozima, na radnim mestima, u bračnim posteljama... Tako je bilo svakog jutra, od 1975. pa sve do 1983 - tada je Duško uklonjen sa radija Studio B zbog "nepodobnog" aforizma: "Ako već možemo i moramo bez Tita, možemo i bez mnogih drugih". Ivan Stambolić, predsednik gradskog komiteta Saveza komunista Beograda, bivši predsednik Srbije u doba SFRJ i čovek koji je sahranjen na Aleji velikana na Novom groblju kao "borac za demokratiju" zbog toga što ga je Slobodan Milošević ubio, odlučio je da zbog te dosetke skloni velikog pisca iz studija na vrhu Beograđanke. Nedugo potom, u svojoj 62. godini, Duško Radović je otišao i sa "životne scene". O tome koliko izbacivanje sa Studia B ima veze sa njegovim životnim krajem svedoči priča njegovih prijatelja Milorada Roganovića i Slobodana Glumca koji su ga posetili u bolničkoj postelji. "Već je bio pao u krevet. Slobodan Glumac i ja otišli smo u bolnicu da ga vidimo. Na izlasku, pitali smo doktora: 'Je li rak?' 'Kamo sreće da je', rekao je, 'rak bismo znali da usporimo. Izgleda da je čiča rešio da umre."
Nije bilo zgodnijeg mesta odakle bi se Beogradu moglo poželeti dobro jutro!
Poznata je karikatura Dušana Petričića, sadašnjeg karikaturiste Politike, na kojoj je njegov imenjak nacrtan kao petao čije je gnezdo na vrhu Beograđanke, odakle on "kukuriče" i svakog jutra budi Beograđane. To je bilo idealno mesto da se stanovnicima prestonice poželi dobro jutro. Da i Beograd nešto ogreje, baš kao što je to Radović govorio - "Beograd je opet ogrejalo sunce, jer niko drugi nije hteo". Zbog toga je Beograd imao dva sunca - Sunce i Dušana Radovića.
Šta je sve Beograd?
Duško Radović je bio poput svih ostalih Beograđana - mučila ga je iskvarenost ljudi, političari, nepravda, svakodnevni prestonički problemi (prevoz, struja, računi, redovi, grejanje, taksisti, saobraćaj, glad...). "Mučile" su ga i lepe stvari - ljubav, roditeljstvo, dobrota, brak, (njegov tekst izgovara svaki matičar u Srbiji), kafana... Razlika je "samo" u tome što je Radović svoje nezadovoljstvo i zadovoljstvo pretočio u genijalne lakonske dosetke.
Evo nekih koji svedoče kako je čika Duško video Beograd i Beograđane:
- ZA INTELEKTUALCE - Jutros je jedan mladić u taksiju zaboravio diplomu pravnog fakulteta i novčanik sa nesto para. Moli se pošteni taksista da diplomu zadrži, a da novac vrati. Od nečega se mora živeti!
- ZA ZALJUBLJENE - Jutros je jedan mladić u tramvaju izgubio pamet. Molimo malu, pegavu plavušu da je vrati. Posle je mogu i zajedno koristiti.
- RESTRIKCIJA STRUJE - Mnogi delovi grada ostaće danas i ovih dana bez struje. Međutim, Elektrodistribucija će montirati baterijske strujomere, tako da će bar oni raditi bez prekida.
- O DOĐOŠIMA - U parku kod Jugoslovenskog dramskog pozorišta neko je prepoznao drvo iz svog kraja i sad se jadaju jedno drugom: sta ćeš ovde, gde se čak i voda plaća?
- O REDOVIMA - Naš grad se pretvorio u veliku čekaonicu. Svi čekamo lepše dane.
- O TOPLANAMA - Ne znam kako vas greju ovog jutra, ali treba razumeti i te ljude iz toplana: kad pomisle koga sve treba da greju, ne radi im se. Prosvetni radnici im muče decu, kod lekara nikako da dođu na red, trgovci ih deru, milicioneri im uzimaju meru. A zbog jednog ili dva čestita čoveka ne vredi paliti toliku vatru.
- O SAOBRAĆAJU - Jutros će neki drugovi u automobile, pa na sastanak; pa u automobile, pa na ručak; pa automobilima na drugi sastanak; pa, opet automobilima, eventualno kući. Trebalo bi ih jednom pešice provesti kroz naš grad i život da vide kako je relativno dobro držimo, uprkos njihovim odlukama.
Umesto zaključka...
"Svi kao da se trude da se stvari iskomplikuju, a onda je sve manje jasno. U toj mutnoj vodi mediokriteti, naravno, fantastično uspevaju. Kad su stvari jasne, onda nema foliranata." Kod Duška Radovića je sve bilo kratko i jasno!