Dvoje Amerikanaca zaraženi ebolom u Liberiji
MONROVIJA - Američki doktor, koji je bio angažovan na lečenju obolelih od ebole u Liberiji, i sam se zarazio smrtonosnim virusom, a obolela je i američka misionarka Nensi Rajtbol.
"Doktor Kent Brentli je smešten na odeljenju za izolaciju obolelih u bolnici ELWA u glavnom gradu Liberije, Monroviji i u stabilnom je stanju", saopštila je u nedelju humanitarna organizacija za koju radi, a prenosi AFP.
Saopšteno je da je od ebole u Liberiji obolela i američka misionarka Nensi Rajtbol, koja je takođe u stabilnom stanju. Oboje obolelih su rano stavljeni na intenzivnu terapiju, što povećava šanse za preživljavanje, ali od ebole umire i do 90 odsto obolelih.
I Brentli i Rajtbolova su mlađi ljudi, u braku su i imaju po dvoje dece. Pre nekoliko dana je u Sijera Leoneu, doktor koji je rukovodio borbom protiv ebole u tom zemlji, i sam zaražen smrtonosnim virusom i sada je na lečenju.
Šeik Umar Kan je primljen u bolnicu u Kailahunu - epicentru epidemije ebole u Sijera Leoneu. Ebola je hemoragična groznica koje je u najnovijem izbijanju pogodila Liberiju, Sijera Leone i Gvineju. Prošle nedelje registrovan je i prvi smrtni slučaj od nje u Nigeriji.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO) u poslednjem talasu ebole, koji traje već više meseci, do 20. jula su registrovana 1.093 slučaja bolesti, uključujući 660 sa smrtnim ishodom.
Za ovu bolest nema leka, ni vakcine, a njeni simptomi su jaka groznica, bolovi u mišićima, povraćanje, dijareja, a u nekim slučajevima otkazivanje pojedinih organa i nezaustavljivo spoljašnje i unutrašnje krvarenje.
Veruje se da su nosioci ebole neke životinje koje se love za hranu, naročito slepi miševi. Među ljudima ebola se širi dodirom sa telesnim tečnostima obolelog, uključujući znoj, što znači da se može oboleti i od samog doticanja zaraženog.