ZAŠTO SU IZBORI U MEDVEĐI VAŽNI: Nokaut za albanske ekstremiste! (FOTO)
"Uvek su Albanci sa Kosova dolazili u Medveđu na glasanje. Pitanje je samo da li svi oni koji dolaze autobusima imaju pravo da glasaju", rekao je Milovan Drecun.
Srpski političar i vojnopolitički analitičar Milovan Drecun, komentarisao je za naš portal rezultate izbora, i odgovorio na pitanje zašto su izbori u Medveđi važni za celu Srbiju.
"Evidentno je da su rezultati izbora u Medveđi samo kontinuitet većinske podrške građana Srbije politici koju vodi stranka premijera Vučića. Sve nade u bolje sutra građani vezuju za Srpsku naprednu stranku, i zato je ta stranka na lokalnim izborima koji su održani, dobila ogromnu podršku građana". Građani i dalje veruju da je put kojim Srbija ide, sada posle mnogo decenija, put koji može da nas odvede u prosperitet, put koji je održiv i ima budućnost", istakao je Drecun.
Potpredsednik Srpske napredne stranke (SNS) Nebojša Stefanović saopštio je sinoć da je lista "Aleksandar Vučić - SNS-SPS-PUPS" osvojila 60 odsto glasova na izborima u Medveđi. Stefanović je ukazao da je pomenuta lista osvojila 80 odsto srpskog biračkog tela i dodao da je grupa građana osvojila oko 13 odsto, DS između 3 i 4 odsto, dve albanske liste između 24 i 25 odsto.
Kontroverzni Albanski glasači
Na pitanje da prokomentariše činjenicu da su Albanci pristizali na glasanje autobusima, Drecun odgovara da to "nije ništa novo".
"Šta se sve dešavalo minulih godina prilikom održanja izbora, prosto je za ne poverovati. Pokojni predsednik opštine u Medveđi je tokom prethodnih izbora, čak zaključavao članove izborne komisije i po dva tri dana u opštinskim prostorijama, kako ne bi bili u prilici da obavljaju svoj posao. Prijave protiv njega koje je podnosila SNS stajale su u fiokama tužioca. Uvek su Albanci sa Kosova dolazili u Medveđu na glasanje. Pitanje je samo da li svi oni koji dolaze autobusima imaju pravo da glasaju.
Albanci sa fiktivnim adresama u Medveđi
Birački spiskovi u Medveđi nisu ažurirani još od sredine devedesetih godina, pa se tako na njima nalazi 10.465 građana s pravom glasa, a po poslednjem popisu iz 2011. godine u Medveđi živi svega 7.438 stanovnika, odnosno oko 5.500 s pravom glasa. U poslednjih 15 godina iz Medveđe su se najviše iseljavali Albanci, koji svoj dolazak nigde nisu i zvanično registrovali. Tako se došlo u situaciju da stotine Albanaca sa fiktivnim adresama u Medveđi dolaze autobusima sa Kosova samo da bi glasali.
Upitan da li će ovi izbori uticati na to da dođe do ublažavanja politike albanskih ekstremista, s obzirom da je lista Aleksandar Vučić zadobila većinsku podršku i da će moći lakše da sprovodi svoju politiku, Drecun kaže za naš portal:
"Ekstremistima su potrebne nestabilne političke situacije. Kada postoji stabilna politička vlast, onda je prostor za njihovo delovanje sužen. Ipak, smatram da ekonomski razvoj može najbolje uticati na smanjenje njihovog delovanja, te stoga očekujem da će lokalna samouprava, zajedno sa vladom Republike Srbije u narednom periodu uticati na boljitak u tom kraju.
"Neverovatno je da DS i dalje postoji"
Drecun je komentarisao i rezulat koji je Demokratska stranka ostvarila na ovim izborima, prikupivši skromnih 3-4 odsto glasova, i time ostavši ispod cenzusa.
"Posle neverovatnog stepena uništavanja i osiromašenja države i građana, još uvek mi nije jasno kako DS uopšte i dalje postoji".
Pitali smo i Zorana Babića, šefa poslaničke grupe SNS kolika je zapravo važnost ovih izbora i kako će oni uticati na građane u ostatku Srbije.
"Medveđa je mešovita opština i zbog pokušaja i umešanosti stranog faktora da napravi nešto što ne postoji, ali najviše zbog toga što u Medveđi žive građani Srbije, za Srpsku naprednu stranku izbori su veoma važni i pokažuju mišljenje građana o reformskim merama koje sprovodi Aleksandar Vučić i Vlada Srbije", ističe Babić za naš portal i dodaje:
"Ovo je pobeda liste koja se zove Aleksandar Vučić, ali je i pobeda jedne politike normalne Srbije, one Srbije koja sprovođenjem reformi staje rame uz rame sa uređenim državama, ne samo u ovom delu Evrope, već i u celoj Evropi".