ЗАШТО СУ ИЗБОРИ У МЕДВЕЂИ ВАЖНИ: Нокаут за албанске екстремисте! (ФОТО)
"Увек су Албанци са Косова долазили у Медвеђу на гласање. Питање је само да ли сви они који долазе аутобусима имају право да гласају", рекао је Милован Дрецун.
Српски политичар и војнополитички аналитичар Милован Дрецун, коментарисао је за наш портал резултате избора, и одговорио на питање зашто су избори у Медвеђи важни за целу Србију.
"Евидентно је да су резултати избора у Медвеђи само континуитет већинске подршке грађана Србије политици коју води странка премијера Вучића. Све наде у боље сутра грађани везују за Српску напредну странку, и зато је та странка на локалним изборима који су одржани, добила огромну подршку грађана". Грађани и даље верују да је пут којим Србија иде, сада после много деценија, пут који може да нас одведе у просперитет, пут који је одржив и има будућност", истакао је Дрецун.
Потпредседник Српске напредне странке (СНС) Небојша Стефановић саопштио је синоћ да је листа "Александар Вучић - СНС-СПС-ПУПС" освојила 60 одсто гласова на изборима у Медвеђи. Стефановић је указао да је поменута листа освојила 80 одсто српског бирачког тела и додао да је група грађана освојила око 13 одсто, ДС између 3 и 4 одсто, две албанске листе између 24 и 25 одсто.
Контроверзни Албански гласачи
На питање да прокоментарише чињеницу да су Албанци пристизали на гласање аутобусима, Дрецун одговара да то "није ништа ново".
"Шта се све дешавало минулих година приликом одржања избора, просто је за не поверовати. Покојни председник општине у Медвеђи је током претходних избора, чак закључавао чланове изборне комисије и по два три дана у општинским просторијама, како не би били у прилици да обављају свој посао. Пријаве против њега које је подносила СНС стајале су у фиокама тужиоца. Увек су Албанци са Косова долазили у Медвеђу на гласање. Питање је само да ли сви они који долазе аутобусима имају право да гласају.
Албанци са фиктивним адресама у Медвеђи
Бирачки спискови у Медвеђи нису ажурирани још од средине деведесетих година, па се тако на њима налази 10.465 грађана с правом гласа, а по последњем попису из 2011. године у Медвеђи живи свега 7.438 становника, односно око 5.500 с правом гласа. У последњих 15 година из Медвеђе су се највише исељавали Албанци, који свој долазак нигде нису и званично регистровали. Тако се дошло у ситуацију да стотине Албанаца са фиктивним адресама у Медвеђи долазе аутобусима са Косова само да би гласали.
Упитан да ли ће ови избори утицати на то да дође до ублажавања политике албанских екстремиста, с обзиром да је листа Александар Вучић задобила већинску подршку и да ће моћи лакше да спроводи своју политику, Дрецун каже за наш портал:
"Екстремистима су потребне нестабилне политичке ситуације. Када постоји стабилна политичка власт, онда је простор за њихово деловање сужен. Ипак, сматрам да економски развој може најбоље утицати на смањење њиховог деловања, те стога очекујем да ће локална самоуправа, заједно са владом Републике Србије у наредном периоду утицати на бољитак у том крају.
"Невероватно је да ДС и даље постоји"
Дрецун је коментарисао и резулат који је Демократска странка остварила на овим изборима, прикупивши скромних 3-4 одсто гласова, и тиме оставши испод цензуса.
"После невероватног степена уништавања и осиромашења државе и грађана, још увек ми није јасно како ДС уопште и даље постоји".
Питали смо и Зорана Бабића, шефа посланичке групе СНС колика је заправо важност ових избора и како ће они утицати на грађане у остатку Србије.
"Медвеђа је мешовита општина и због покушаја и умешаности страног фактора да направи нешто што не постоји, али највише због тога што у Медвеђи живе грађани Србије, за Српску напредну странку избори су веома важни и покажују мишљење грађана о реформским мерама које спроводи Александар Вучић и Влада Србије", истиче Бабић за наш портал и додаје:
"Ово је победа листе која се зове Александар Вучић, али је и победа једне политике нормалне Србије, оне Србије која спровођењем реформи стаје раме уз раме са уређеним државама, не само у овом делу Европе, већ и у целој Европи".