Evro može doživeti sudbinu franka?!
Uzimanje kredita vezanih za stranu valutu uvek nosi manju ili veću dozu rizika, koje korisnik kredita mora biti svestan, a niko sa sigurnošću ne može garantovati da se evru, koji prolazi kroz turbulentan period, neće desiti ista sudbina kao i švajcarskom franku!
Ekonomski analitičari ističu da je dugoročno prognoziranje kretanja evra izuzetno nezahvalno, ali tvrde i da bar u skorije vreme, nema mesta za paniku, prenosi pressrs.ba.
Stručnjaci naglašavaju i da je zbog nestabilnosti stranih valuta uvek dobro imati na umu jedno od osnovnih pravila ekonomije o isplativosti uzimanja kredita u domaćoj valuti!
Predviđanja
Makroekonomski analitičar Duljko Hasić objašnjava da građani i privredni subjekti nedovoljno vode računa o klauzulama prilikom uzimanja kredita, a ocenjuje i da je svako vezivanje za stranu valutu "finansijska avantura".
- Sve što je u ugovoru mimo domaće valute, predstavlja avanturu, pa čak i ako se radi o evrima. Milijarde su ubrizgane u finansijske tokove EU da bi se ta valuta spasla, ali ne bih da detaljno komentarišem šta to konkretno sve može doneti evropskoj ekonomiji. Sve je moguće, pa i to da evro doživi sudbinu švajcarskog franka, istakao je Hasić.
On napominje da će se u konstalacijama valuta na svetskom nivou dešavati promene, a što se već vidi u odnosu američkog dolara i evra, te dolara i jena, s obzirom na to da kineska ekonomija preuzima primat u svetu.
- Sve su to odnosi koji su dinamični i dugoročno teško predvidivi, kazao je Hasić.
On ističe i da je njegov savet građanima da budu oprezniji prilikom ugovaranja kreditnih aranžmana, te da se uvek pre odluče za one u domaćoj valuti.
- Daleko je bolje vezivati svoju sudbinu i otplatu kredita za domaću valutu, nego za švajcarski franak, jen, rublju ili neku drugu valutu, dodao je Hasić.
Prevelik mehanizam
Ekonomista Zoran Pavlović je, međutim, prilično uveren da se evru ne može desiti isto što i "švajcarcu".
- Ne verujem da evro može doživeti istu sudbinu kao i franak. Švajcarska je mala zemlja i usamljeno ostrvo u Evropskoj uniji. U EU je 19 zemalja koje imaju samo tu valutu, a na to treba dodati i Crnu Goru, kao dvadesetu. To je prevelik mehanizam da bi se moglo, uslovno da kažem, igrati - istakao je Pavlović.
Međutim, ekonomisti se slažu da je i švajcarski franak, sve do 2010. godine, "krasila stabilnost", odnosno da je važio za najstabilniji.
To je i bio jedan od osnovnih razloga zbog čega su se građani u tolikom broju odlučivali da uzimaju kredite upravo sa ovom valutnom klauzulom, jer niko nije mogao ni da nasluti probleme koji će nastati, a čije posledice u ogromnoj meri sada osećaju dužnici.
Pročitajte i: