I BOGATI PLAČU: Kako Švajcarci preživljavaju jak franak?
Dok je na 45. Svetskom ekonomskom forumu u Davosu (od 21. do 24. januara) glavna rasprava posvećena učincima političke, ekonomske i socijalne nesigurnosti u globalnom svetu, u skijaškom raju u srcu švajcarskih Alpa domaćini se nikada nisu osećali nesigurnije, očekujući masovna otkazivanja gostiju.
Poput luksuznog Gstaadta i St. Moritza, Davos je privlačio bogate, ali nakon udara franka usred skijaške sezone i potonuća rublja iz njih beže i ruski tajkuni.
Smešten na Bodenskom jezeru, na samoj granici sa Švajcarskom, nemački grad Kostanz proteklog vikenda bio je pod opsadnim stanjem. Najveći šoping-centar Lago, udaljen jedva stotinu metara od granice, bio je krcat kao u najprometnijim danima predbožićnih kupovina jer su nakon vesti o podivljalom franku Švajcarci odmah pojurili preko granice da se snabdeju sa 20 do 25 posto jeftinijim lekovima, cipelama, odećom, svime što im dođe pod ruku.
Samo koji sat nakon što je prošlog četvrtka Švajcarska centralna banka (SNB) ukinula minimalan kurs svoje valute u Konstanzu se u menjačnicama utrostručila promena franka u evre, a ispred bankovnih automata stvorili golemi redovi jer su se mnogi ponadali zaradi na razlici u kursu ako franak sledeće nedelje ipak padne. Zbog toga je i Kantonalna banka u Cirihu u jednom trenutku obznanila da je ostala bez evra. Reagovali su odmah i Nemci, povećavši preko noći broj zaposlenih u Lagu i restoranima, a dobro organizovana Švajcarska železnica odmah je poslala na redovne linije veći broj vagona i najavila specijalne vozove za Konstanz.
Iako je vest prasnula iz vedra neba, da se ne bi – kako reče direktor Švajarske nacionalne banke Thomas Jordan – otvorila vrata špekulantima, građani se očito brzo snalaze u jurnjavi za uštedama.
Kada tome još na kupljenu robu odbiju 19 posto povraćaja Mehrwertsteuera (nemački PDV), švajcarski građani litru mleka ili par čarapa u nemačkoj trgovini sada plaćaju gotovo upola manje nego u domaćim trgovinama. Oni su u Nemačku navraćali i ranije zbog upola jeftinijih zubarskih usluga, a sada im se cena dodatno smanjila. Neki su zbog toga spremni doći i iz koju stotinu kilometara udaljenih mesta, pa nije čudo što jedan otac petoročlane porodice za nemački magazin Focus izjavljuje da je ojačali franak za njega pravi jackpot ili 'blagoslov s neba', prenosi tportal.