И БОГАТИ ПЛАЧУ: Како Швајцарци преживљавају јак франак?
Док је на 45. Светском економском форуму у Давосу (од 21. до 24. јануара) главна расправа посвећена учинцима политичке, економске и социјалне несигурности у глобалном свету, у скијашком рају у срцу швајцарских Алпа домаћини се никада нису осећали несигурније, очекујући масовна отказивања гостију.
Попут луксузног Гстаадта и Ст. Моритза, Давос је привлачио богате, али након удара франка усред скијашке сезоне и потонућа рубља из њих беже и руски тајкуни.
Смештен на Боденском језеру, на самој граници са Швајцарском, немачки град Костанз протеклог викенда био је под опсадним стањем. Највећи шопинг-центар Лаго, удаљен једва стотину метара од границе, био је крцат као у најпрометнијим данима предбожићних куповина јер су након вести о подивљалом франку Швајцарци одмах појурили преко границе да се снабдеју са 20 до 25 посто јефтинијим лековима, ципелама, одећом, свиме што им дође под руку.
Само који сат након што је прошлог четвртка Швајцарска централна банка (СНБ) укинула минималан курс своје валуте у Констанзу се у мењачницама утростручила промена франка у евре, а испред банковних аутомата створили големи редови јер су се многи понадали заради на разлици у курсу ако франак следеће недеље ипак падне. Због тога је и Кантонална банка у Цириху у једном тренутку обзнанила да је остала без евра. Реаговали су одмах и Немци, повећавши преко ноћи број запослених у Лагу и ресторанима, а добро организована Швајцарска железница одмах је послала на редовне линије већи број вагона и најавила специјалне возове за Констанз.
Иако је вест праснула из ведра неба, да се не би – како рече директор Швајарске националне банке Thomas Јордан – отворила врата шпекулантима, грађани се очито брзо сналазе у јурњави за уштедама.
Када томе још на купљену робу одбију 19 посто повраћаја Mehrwertsteuera (немачки ПДВ), швајцарски грађани литру млека или пар чарапа у немачкој трговини сада плаћају готово упола мање него у домаћим трговинама. Они су у Немачку навраћали и раније због упола јефтинијих зубарских услуга, а сада им се цена додатно смањила. Неки су због тога спремни доћи и из коју стотину километара удаљених места, па није чудо што један отац петорочлане породице за немачки магазин Фоцус изјављује да је ојачали франак за њега прави јацкпот или 'благослов с неба', преноси тпортал.