Gafovi, ispadi i blamaže poznatih u 2014.
Veliki broj javnih ličnosti bio je izložen poniženju, primoran da se izvinjava, pokazao lošu procenu ili totalno neznanje. "Vijesti" objavljuju neke od njih.
„Nema gejeva u gradu“
U intervjuu za BBC uoči Zimske olimpijade 2014, gradonačelnik ruskog grada domaćina Soči, Anatolij Pahomov, rekao je da u njegovom gradu nema homoseksualaca. Rekavši da su gejevi dobrodošli da prisustvuju Olimpijadi, izjavio je „mi ih nemamo u gradu.“
Bajdenovi ispadi
Američki potpredsednik Džo Bajden je poznat po gafovima. Nije razočarao ni u 2014. U septembru je beskrupulozne bankare koji iskorištavaju vojnike raspoređene u inostranstvu nazvao „shylocks,“ što je antisemitska uvreda. Kasnije je priznao da je izabrao pogrešne reči.
Takođe je morao da se pokunji i nazove princa Ujedinjenih Arapskih Emirata, ministra spoljnih poslova Saudijske Arabije i turskog predsednika da „pojasni“ svoje komentare u kojima je ukazao da UAE i Saudijska Arabija podržavaju Al Kaidu i Al-Nusra front u Siriji te da Ankara dopušta stranim borcima da idu u Siriju.
No 'Respect'
I Bajdenov šef, predsednik Barak Obama je izazvao kolutanje očima. Pokrenuo je buru političkih reakcija kada je rekao „još nemamo strategiju“ za borbu protiv Islamske države u Siriji.
Takođe je pogrešno spelovao „Respect“ tokom odavanja počasti pevačici Areti Frenklin, a republikanci su ga optužili za nepoštovanje vojske nakon što je Bela kuća na Instragram postavila kratak video snimak na kojem Obama nespretno salutira marincima držeći u ruci šoljicu kafe.
Zabrljao, kraljevski
Britanski premijer Dejvid Kameron je rekao da mu je „izuzetno žao i neprijatno“ zbog izjave koju je dao o kraljici Elizabete II.
On je snimljen kako bivšem gradonačelniku Njujorka Majklu Blumbergu kaže da je kraljica „prela preko telefona“ kada joj je javio da su škotski birači odbacili referendum o nezavisnosti.
Mutni dogovor
Ukrajinac Vitalij Kličko je verovatno mislio da čini dobru stvar kada je sa ostalim opozicionim liderima 21. februara potpisao sporazum sa tadašnjim predsednikom Viktorom Janukovičem u cilju okončanja krize ali koji je takođe omogućio Janukoviču da ostane na vlasti do kraja 2014.
Demonstranti na Majdanu su bili gnevno, a jedan od njih, 26-godišnji Vladimir Parasjuk je izašao na binu da osudi Klička i ostale zato što su se „rukovali sa ubicom“. Janukovič, očigledno uznemiren reakcijom demonstranata, pobegao je iz prestonice iste noći. Kličko se kasnije vratio na binu na Majdanu i izvinio zbog rukovanja sa Janukovičem.
Ne baš sportski
Dva velika sportska događaja 2014 - Zimska olimpijada i Svetsko prvenstvo u fudbalu - imali su svoje neprijatne epizode ove godine.
Tokom spektakularne ceremonije otvaranja Olimpijade u Sočiju, jedna od pet pahulja, koje je trebalo da simbolizuju olimpijske prstenove nije se u ključnom momentu otvorila, dok je celi svet gledao.
Državni mediji su odmah u montaži ubacili snimak sa probe, na kojem je svih pet prstenova bilo na svom mestu, što su mnogi ismijali. Što je još gore, počela je da kruži priča da je čovek odgovoran za propust sa prstenovima nađen u hotelskoj sobi izboden na smrt. Ta priča nije bila tačna.