Гафови, испади и бламаже познатих у 2014.
Велики број јавних личности био је изложен понижењу, приморан да се извињава, показао лошу процену или тотално незнање. "Вијести" објављују неке од њих.
„Нема гејева у граду“
У интервјуу за BBC уочи Зимске олимпијаде 2014, градоначелник руског града домаћина Сочи, Анатолиј Пахомов, рекао је да у његовом граду нема хомосексуалаца. Рекавши да су гејеви добродошли да присуствују Олимпијади, изјавио је „ми их немамо у граду.“
Бајденови испади
Амерички потпредседник Џо Бајден је познат по гафовима. Није разочарао ни у 2014. У септембру је бескрупулозне банкаре који искориштавају војнике распоређене у иностранству назвао „shylocks,“ што је антисемитска увреда. Касније је признао да је изабрао погрешне речи.
Такође је морао да се покуњи и назове принца Уједињених Арапских Емирата, министра спољних послова Саудијске Арабије и турског председника да „појасни“ своје коментаре у којима је указао да УАЕ и Саудијска Арабија подржавају Ал Каиду и Ал-Нусра фронт у Сирији те да Анкара допушта страним борцима да иду у Сирију.
Но 'Респецт'
И Бајденов шеф, председник Барак Обама је изазвао колутање очима. Покренуо је буру политичких реакција када је рекао „још немамо стратегију“ за борбу против Исламске државе у Сирији.
Такође је погрешно спеловао „Респецт“ током одавања почасти певачици Арети Френклин, а републиканци су га оптужили за непоштовање војске након што је Бела кућа на Инстраграм поставила кратак видео снимак на којем Обама неспретно салутира маринцима држећи у руци шољицу кафе.
Забрљао, краљевски
Британски премијер Дејвид Камерон је рекао да му је „изузетно жао и непријатно“ због изјаве коју је дао о краљици Елизабете ИИ.
Он је снимљен како бившем градоначелнику Њујорка Мајклу Блумбергу каже да је краљица „прела преко телефона“ када јој је јавио да су шкотски бирачи одбацили референдум о независности.
Мутни договор
Украјинац Виталиј Кличко је вероватно мислио да чини добру ствар када је са осталим опозиционим лидерима 21. фебруара потписао споразум са тадашњим председником Виктором Јануковичем у циљу окончања кризе али који је такође омогућио Јануковичу да остане на власти до краја 2014.
Демонстранти на Мајдану су били гневно, а један од њих, 26-годишњи Владимир Парасјук је изашао на бину да осуди Кличка и остале зато што су се „руковали са убицом“. Јанукович, очигледно узнемирен реакцијом демонстраната, побегао је из престонице исте ноћи. Кличко се касније вратио на бину на Мајдану и извинио због руковања са Јануковичем.
Не баш спортски
Два велика спортска догађаја 2014 - Зимска олимпијада и Светско првенство у фудбалу - имали су своје непријатне епизоде ове године.
Током спектакуларне церемоније отварања Олимпијаде у Сочију, једна од пет пахуља, које је требало да симболизују олимпијске прстенове није се у кључном моменту отворила, док је цели свет гледао.
Државни медији су одмах у монтажи убацили снимак са пробе, на којем је свих пет прстенова било на свом месту, што су многи исмијали. Што је још горе, почела је да кружи прича да је човек одговоран за пропуст са прстеновима нађен у хотелској соби избоден на смрт. Та прича није била тачна.