Zašto su oči svetske javnosti uprte u Jemen?
SANA - Oči svetske javnosti ponovo su uprte u Jemen, bliskoistočnu zemlju od strateškog značaja za SAD i zalivske zemlje, posle najnovijih sukoba između vojske i pobunjenika Huti, ali i terorističkih napada u Francuskoj, za koje je odgovornost preuzeo ogranak Al Kaide u Jemenu.
Jemen zauzima strateški položaj pošto se na severu graniči sa Saudijskom Arabijom, glavnim izvoznikom nafte, dok na jugu izlazi na Adenski zaliv, ključnu rutu pomorskog transporta.
Najsiromašnija zemlja na Bliskom istoku nestabilna je od svrgavanja predsednika Alija Abdulaha Saleha 2011. godine, u okviru "Arapskog proleća", budući da Huti i Al-Kaida pokušavaju da popune vakuum nastao u vlasti.
Proteklih godina, Jemen je bio poprište žestokih sukoba između vladinih snaga i Hutija na severu, ali i separatističkog pokreta na jugu zemlje. Pored toga, zemlju potresaju i okršaji suparničkih plemena i paravojnih formacija, kao i napadi Al Kaide.
Nestabilnosti doprinose i slaba uprava, raširena korupcija, siromaštvo, visoka stopa nezaposlenosti, loša infrastruktura, slabe socijalne usluge i neravnomerna raspodela moći i resursa, a od 25 miliona stanovnika, 10 miliona je na ivici siromaštva i gladi, navodi britanska mreža BBC.
U Sani su danas izbili najnoviji sukobi između vojske i boraca grupe Huti, šiitske pobunjeničke grupe poznate i pod nazivom "Ansar Alah" ("Božji sledbenici"), koja je u septembru preuzela kontrolu nad glavnim gradom, kao i centralnim i zapadnim delovima zemlje.
Veruje se da Huti stoje i iza nedavne otmice šefa kancelarije jemenskog predsednika Ahmeda Avada bin Mubaraka, bivšeg predstavnika Južnjačkog pokreta, koji se zalaže za autonomiju ili secesiju nekada nezavisnog juga.
Sunitska Saudijska Arabija veruje da pobunjenike vojno, finansijski i politički podržava šiitski Iran, što i Teheran i Huti demantuju.
Zapadna štampa naziva Jemen "zemljom koja izvozi terorizam", a Vašington smatra da je Al Kaida tu najaktivnija i nastoji da, kombinacijom napada bespilotnim letelicama i podrškom antiterorističkim akcijama lokalnih snaga bezbednosti, suzbije njeno delovanje.
Prema podacima jemenske nacionalne službe bezbednosti, u toj zemlji se nalazi oko 1.000 pripadnika Al Kaide iz 11 zemalja.
Al-Kaida Arabijskog poluostrva (AQAP) preuzela je odgovornost za napad 7. januara na redakciju francuskog satiričnog nedeljnika "Šarli ebdo", u kojem je ubijeno 12 ljudi. AQAP je nastao 2009. godine spajanjem ogranaka Al Kaide u Saudijskoj Arabiji i Jemenu, a utvrđeno je da su se braća Šerif i Said Kuaši, izvršioci napada u Parizu, obučavali u logoru za obuku te terorističke organizacije u Jemenu, podseća Dojče vele.
Grupa je i ranije organizovala napade daleko od svoje baze, u kakve spada i neuspeli napad na američki putnički avion iznad Mičigena na Božić 2009. godine.
Napadi američkim bespilotnim letilicama, prema uverenju stručnjaka, nisu previše naškodili AQAP-u, a kritičari strahuju da su čak bili kontraproduktivni. Naime, prema navodima Biroa za istraživačko novinarstvo, od 2002. do 2014. godine je izvedeno najmanje 80 takvih napada, u kojima je poginulo skoro 550 ljudi, među kojima više desetina civila, uključujući decu, što je moglo da podstakne simpatizere terorističke organizacije da joj se pridruže.
Pogledajte još: