Зашто су очи светске јавности упрте у Јемен?
САНА - Очи светске јавности поново су упрте у Јемен, блискоисточну земљу од стратешког значаја за САД и заливске земље, после најновијих сукоба између војске и побуњеника Хути, али и терористичких напада у Француској, за које је одговорност преузео огранак Ал Каиде у Јемену.
Јемен заузима стратешки положај пошто се на северу граничи са Саудијском Арабијом, главним извозником нафте, док на југу излази на Аденски залив, кључну руту поморског транспорта.
Најсиромашнија земља на Блиском истоку нестабилна је од свргавања председника Алија Абдулаха Салеха 2011. године, у оквиру "Арапског пролећа", будући да Хути и Ал-Каида покушавају да попуне вакуум настао у власти.
Протеклих година, Јемен је био поприште жестоких сукоба између владиних снага и Хутија на северу, али и сепаратистичког покрета на југу земље. Поред тога, земљу потресају и окршаји супарничких племена и паравојних формација, као и напади Ал Каиде.
Нестабилности доприносе и слаба управа, раширена корупција, сиромаштво, висока стопа незапослености, лоша инфраструктура, слабе социјалне услуге и неравномерна расподела моћи и ресурса, а од 25 милиона становника, 10 милиона је на ивици сиромаштва и глади, наводи британска мрежа BBC.
У Сани су данас избили најновији сукоби између војске и бораца групе Хути, шиитске побуњеничке групе познате и под називом "Ансар Алах" ("Божји следбеници"), која је у септембру преузела контролу над главним градом, као и централним и западним деловима земље.
Верује се да Хути стоје и иза недавне отмице шефа канцеларије јеменског председника Ахмеда Авада бин Мубарака, бившег представника Јужњачког покрета, који се залаже за аутономију или сецесију некада независног југа.
Сунитска Саудијска Арабија верује да побуњенике војно, финансијски и политички подржава шиитски Иран, што и Техеран и Хути демантују.
Западна штампа назива Јемен "земљом која извози тероризам", а Вашингтон сматра да је Ал Каида ту најактивнија и настоји да, комбинацијом напада беспилотним летелицама и подршком антитерористичким акцијама локалних снага безбедности, сузбије њено деловање.
Према подацима јеменске националне службе безбедности, у тој земљи се налази око 1.000 припадника Ал Каиде из 11 земаља.
Ал-Каида Арабијског полуострва (AQAP) преузела је одговорност за напад 7. јануара на редакцију француског сатиричног недељника "Шарли ебдо", у којем је убијено 12 људи. AQAP је настао 2009. године спајањем огранака Ал Каиде у Саудијској Арабији и Јемену, а утврђено је да су се браћа Шериф и Саид Куаши, извршиоци напада у Паризу, обучавали у логору за обуку те терористичке организације у Јемену, подсећа Дојче веле.
Група је и раније организовала нападе далеко од своје базе, у какве спада и неуспели напад на амерички путнички авион изнад Мичигена на Божић 2009. године.
Напади америчким беспилотним летилицама, према уверењу стручњака, нису превише нашкодили AQAP-u, а критичари страхују да су чак били контрапродуктивни. Наиме, према наводима Бироа за истраживачко новинарство, од 2002. до 2014. године је изведено најмање 80 таквих напада, у којима је погинуло скоро 550 људи, међу којима више десетина цивила, укључујући децу, што је могло да подстакне симпатизере терористичке организације да јој се придруже.
Погледајте још: