GODINA ZA NAMA: Najvažniji događaji koji su obeležili svet u 2015 (DEO I)
Iako danas deluje da su i prošlu godinu ponajviše obeležili sukobi velikih sila oko nekog parčeta planete, realnost je bila sasvim drugačija. Listamo godinu za nama, i donosimo pregled najvažnijih svetskih dešavanja.
Migrantska kriza
Jedan od najvažnijih događaj koji su obeležili 2015. godinu jeste velika izbeglička kriza koja je pogodila Evropu. Najveća seoba naroda od kraja Drugog svetskog rata, s očekivanih milion izbeglica koje teže bogatim zapadnim zemljama, obeležila je čitavu godinu i dočekaće sledeću jer nema naznaka o efikasnom rešenju tog pitanja.
Prema podacima Međunarodne organizacije za migracije, bežeći od rata ili siromaštva u Evropu je od januara do novembra došlo 920.000 izbeglica, u poređenju sa 280.000 zabeleženih u celoj 2014. U Srbiji je u decembru oboren rekord od preko POLA MILIONA izbeglica koje su prošle kroz našu teritoriju.
Prvi teroristički napad u Parizu
Uspon Islamske države, koja kontroliše velike delove Sirije i Iraka, zahvatio je ove godine i samu Evropu, pošto su islamski teoristi izveli dva velika napada u Parizu.
Prvi se dogodio 7. januara kada su braća Said i Šerif Kuaši, povezani s ekstremistima, upali u redakciju satiričnog lista Šarli ebdo i ubili 12 osoba, među kojima su bili poznati novinari i karikaturisti.
Napad na redakciju lista "Šarli ebdo" u kojem je 7. januara ubijeno 12 ljudi, izazvao je osude i saosećanje širom sveta, propraćeno sloganom "Ja sam Šarli". OVO su teroristi koji su koji su pobili francuske karikaturiste.
Pobeda Sirize i grčka dužnička kriza
Na prevremenim izborima u Grčkoj krajem januara ubedljivo je pobedila levičarska Siriza Aleksisa Ciprasa. Očekivanja grčkog naroda od nove vlade bila su istovremeno i sve i ništa. Ljudi su očajnički želeli da se situacija vrati na podnošljivi nivo.
Snimci novoizabranog ministra finansija Janisa Varoufakisa kako javno diskredituje MMF i međunarodne kreditore zemlje probudili su nalete entuzijazma u zemlji. Odjednom su svi stanovnici Grčke pomislili da je jedan Grk krenuo u osvetu u ime čitave zemlje. Ali ta iluzija nije dugo potrajala.
Mesec dana posle izbora, vlada je potpisala privremeno produženje programa za finansijsku pomoć, a Evropa je za sada preživela veliku krizu koja je pretila da uruši sistem evrozone.
Ko je Aleksis Cipras, grčki Če Gevara i Robin Hud?
Primirje u Ukrajini
Sukobi u Ukrajini, koji su izbili u aprilu 2014, ove godine su se smirili posle više diplomatskih incijativa, ali su odnosi Zapada i Rusije i dalje zategnuti. Primirje na istoku Ukrajine gde su se vodile borbe pobunjenika i ukrajinskih snaga, stupilo je na snagu 15. februara, posle potpisivanja sporazuma u glavnom gradu Belorusije.
Sporazum je postignut 12. februara nakon maratonskih pregovora francuskog predsednika Fransoaa Olanda, nemačke kancelarke Angele Merkel s predsednicima Rusije i Ukrajine Vladimirom Putinom i Petrom Porošenkom.
Putin: "Imamo dogovor o prekidu vatre!" (VIDEO)
Primirje je u početku prekršeno brojnim incidentima, ali se od 1. septembra uglavnom poštuje. Sporazum iz Minska predviđa povlačenje teškog naoružanja s prve linije fronta uz nadgledanje posmatrača iz Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS).
Pad aviona "Džermanvings" u Alpima
U francuskim Alpima, zapadno od Nice, 24. marta srušio se avion Erbas A320 nemačke kompanije Džermanvings. Svih 144 putnika i šest članova posade je poginulo u padu.
Pad je namerno izazvao kopilot Andreas Lubic, koji je prethodno lečen zbog samoubilačkih sklonosti i proglašen "nesposobnim za rad" od strane lekara. Lubic je međutim ovu informaciju nije otkrio svom poslodavcu i prijavio se na dužnost. Tokom leta, on je zaključao pilota van kokpita aviona pre nego što je NAMERNO SRUŠIO AVION.
Referendum o ostanku Velike Britanije u EU
Nekon ubedljive pobede konzervativaca u Velikoj Britaniji 7. maja, na dnevni red je stavljeno i članstvo te zemlje u Evropskoj uniji, takozvani Bregzit (Brexit). Posle konstituisanja vlade premijera Dejvida Kamerona, parlament je krajem maja usvojio zakon o referendumu o članstvu koji treba da bude održan do kraja 2017.
Kameron kaže da želi da Velika Britanija ostane u Evropskoj uniji, ali zauzvrat traži temeljne reforme kojim bi se održao suverenitet članica.
Nuklearni sporazum Irana i šest velikih sila
Iran i svetske sile okupljene u Grupi 5+1 - SAD, Francuska, Rusija, Kina, Velika Britanija i Nemačka, posle nekoliko meseci intenzivnih pregovora, postigli su 14. jula u Beču istorijski sporazum o iranskom nuklearnom programu.
Sporazumom je ograničen nuklearni program Irana kako ne bi bio u mogućnosti da napravi atomsku bombu a zauzvrat je predviđeno ukidanje ekonomskih sankcija Teheranu.