Godišnje se obije 1.700 stanova
U Beogradu se godišnje na meti provalnika nađe oko 1.700 stanova i kuća. Tokom godišnjih odmora broj provala se povećava ali nije alarmantan.
Uglješa Stešević, šef odseka za suzbijanje teških krađa u beogradskoj policiji kaže da ne postoji apsolutna zaštita od provala i da nema tog sistema koji ne može da se onesposobi, ali da građani adekvatnim merama mogu da odvrate provalnike od njihove namere.
"Najviše stanova se obije na Novom Beogradu, a kada je reč o kućama najugroženije su one u opštini Savski venac. Na meti provalnika su i vikendice u okolini Beograda koje nisu dobro obezbeđene", kaže Stešević.
Provalnici obijaju stanove onda kada u njima nema ukućana, i ako mogu neopažno da pobegnu kroz prozor i ako znaju da će pronaći neke umetničke slike ili nakit. Dele se na profesionalce ili amatere.
"Amateri su narkomani koji su izdržavali zatvorske kazne. Oni lutaju ulicama i ulaze u stanove ukoliko je otvoren prozor ili otključana ulazna vrata. Za razliku od amatera, profesionalci koriste specijalni obijački alat. Osuđivani su zbog istih dela a kako bi se uverili da u stanu nema nikog, stave neki predmet između vrata kako bi proverili da niko nije dolazio", objašnjava Stešević za "Kurir".
"Osim alarma, spas može biti i u dobrom komšiji. Ključ od stana je najbolje ostaviti kod suseda koji će povremeno dolaziti i otvarati prozore, jer će provalnici pomisliti da tu neko boravi. Komšije bi trebalo da obaveste policiju ako posumnjaju da se neko nepoznat šeta po zgradi", zaključuje Stešević.