Годишње се обије 1.700 станова
У Београду се годишње на мети провалника нађе око 1.700 станова и кућа. Током годишњих одмора број провала се повећава али није алармантан.
Угљеша Стешевић, шеф одсека за сузбијање тешких крађа у београдској полицији каже да не постоји апсолутна заштита од провала и да нема тог система који не може да се онеспособи, али да грађани адекватним мерама могу да одврате провалнике од њихове намере.
"Највише станова се обије на Новом Београду, а када је реч о кућама најугроженије су оне у општини Савски венац. На мети провалника су и викендице у околини Београда које нису добро обезбеђене", каже Стешевић.
Провалници обијају станове онда када у њима нема укућана, и ако могу неопажно да побегну кроз прозор и ако знају да ће пронаћи неке уметничке слике или накит. Деле се на професионалце или аматере.
"Аматери су наркомани који су издржавали затворске казне. Они лутају улицама и улазе у станове уколико је отворен прозор или откључана улазна врата. За разлику од аматера, професионалци користе специјални обијачки алат. Осуђивани су због истих дела а како би се уверили да у стану нема никог, ставе неки предмет између врата како би проверили да нико није долазио", објашњава Стешевић за "Курир".
"Осим аларма, спас може бити и у добром комшији. Кључ од стана је најбоље оставити код суседа који ће повремено долазити и отварати прозоре, јер ће провалници помислити да ту неко борави. Комшије би требало да обавесте полицију ако посумњају да се неко непознат шета по згради", закључује Стешевић.