Gorbačov: Rusija i Zapad mogu da nađu zajednički jezik
MOSKVA - Bivši sovjetski predsednik Mihail Gorbačov upozorio je zapadne i ruske lidere da ne uvlače svet u novi hladni rat, uz ocenu da dve strane mogu da nađu zajednički jezik u rešavanju zajedničkih izazova.
U intervjuu za list "Rosiskaja Gazeta" uoči 25. godišnjice pada Berlinskog zida, Gorbačov je rekao da je protiv bilo kakvih zidova između država. Da bi se okončale trenutne tenzije između Rusije i Zapada, on smatra da dve strane moraju da "ostave iza sebe logiku međusobnog optuživanja i sankcija".
Bivši sovjetski lider veruje i da je Rusija to već učinila ne odgovarajući na poslednju rundu zapadnih sankcija.
"Sada je red na naše partnere", dodao je Gorbačov, ukazujući da bi Zapad trebalo da odustane od ideje o takozvanim "ličnim sankcijama".
Gorbačov je ubeđen da i Rusija i zapadne zemlje imaju više zajedničkih izazova nego podela, kao i da pretnje poput epidemije ebole i borbe protiv Islamske države, uz siromaštvo, migracije i ekološke probleme, mogu samo da pomognu u njihovom zbližavanju.
"Zajedničke pretnje po našu bezbednost nisu nestale. Pred zajedničkim izazovima možemo da ponovo pronađemo zajednički jezik. Neće biti lako, ali nema drugog izlaza", rekao je on.
Prema njegovim rečima, jedan od razloga za evropsku i globalnu političku krizu je i odbijanje Zapada da uzme u obzir poziciju i interese Rusije.
"Tu pre svega mislim na širenje NATO, raspoređivanje raketnog odbrambenog sistema, akcije Zapada u regionima važnim za Rusiju (Jugoslavija, Irak, Gruzija, Ukrajina), pri čemu kažu: to se vas ne tiče", objašnjava on.
Gorbačov, koji je ukrajinskog porekla, izrazio je i uverenje da problemi između Ukrajine i Rusije mogu da budu rešeni.
"Verujem da između naših naroda neće doći do potpunog raskida. Isuviše smo bliski jedni drugima u svim aspektima", kaže on, ali i priznaje da je ogromna šteta pričinjena nekada bratskim odnosima između dve zemlje.
"Lideri (dve zemlje) - predsednik Vladimir Putin i predsednik Petro Porošenko - sada snose veliku odgovornost. Trebalo bi da daju primer", ocenjuje Gorbačov.
Iako ga širom sveta pozdravljaju kao velikog zagovornika demokratije, Gorbačov kod kuće ostaje kontroverzna ličnost - dok ga jedni poštuju zbog ključnih reformi koje je doneo, drugi ga krive za raspad Sovjetskog Saveza i krize i sukobe koji su usledili, zaključuje ruski kanal.