GORDOST I PREDRASUDA: Darsi se obogatio trgovinom robova?
Književnica Džoana Trolop tvrdi da je jedan od najvećih romantičnih heroja književnosti svoje bogatstvo zaradio trgujući robovima.
Ficvilijam Darsi ima 28 godina, ljubavni je heroj i nema žene koja ga ne voli. On je bogat, zgodan i pametan i malo šta ga razlikuje od Drakule, Reta Batlera i... pa, čak i od Kristijana Greja. Svi ovi likovi su zapravo antifeministički arhetipovi koji skoro da primoravaju žene da tolerišu loše ponašanje zgodnih muškaraca.
Nezgoda je u tome što imamo neke prilično loše informacije o gospodinu Darsiju. Ne, nije gej. Ne, nije "zaboravio" da plati porez. Nešto još gore...
"Gordost i predrasuda" donosi priču o slobodoumnoj devojci Elizabet Benet koja, kao i njene četiri sestre, mora da se uda za bogatog muža. Suočava se sa arogantnim, imućnim gospodinom Darsijem i tako nastaje jedan od najlepših ljubavnih romana svih vremena.
Književnica Džoana Trolop piše, da tako kažemo, ažuriranu verziju romana "Gordost i predrasuda" Džejn Ostin. Sudeći po njoj, i gospodin Darsi i gospodin Bingli najverovatnije su zaradili bogatstvo, makar indirektno, na eksploataciji i trgovini robovima.
Da li vam je i sada Darsi neodoljiv i predivan?
Trolopova je bila na Sajmu knjiga u Dubaiju i tada je rekla da je Darsijevo imanje, Pemberli, izgrađeno od prihoda od rudnika uglja u Darbiširu.
- Kakav je bio život rudara u 18. veku? - zapitala se čuvena književnica.
Pročitajte i: