GRANIČNA AGENCIJA EU: 50.000 migranata stiglo tokom jula
Granična agencija Evropske unije Fronteks saopštila je u petak da je oko 50.000 migranata u julu stiglo u EU preko Grčke, a EU traži od svojih članica da obezbede avione i druga sredstva kako bi pomogli agenciji da se suoči sa prilivom migranata u Grčkoj i Mađarskoj.
Zamenik izvršnog direktora Fronteksa Džil Erijas rekao je da će agencija imati poteškoće da pomogne Grčkoj i Mađarskoj, gde je ove godine kopnom stiglo nekoliko hiljada migranata preko Srbije, "ako ne dobiju potrebnu opremu".
Fronteks je naveo da je tokom cele 2014. godine u EU stiglo 41.700 migranata u EU. Grčka se trenutno najčešće koristi kao polazna tačka za migrante koji su krenuli u Evropu, a većina njih dolazi iz Sirije i Avganistana.
Neophodna pomoć članica EU
Mnoge države obavezale su se da će obezbediti sredstva za kratkotrajnu upotrebu, međutim portparolka EU za migracije Nataša Bertaud je navela da je za Grčku i Mađarsku potrebno više aviona i "tehničke pomoći" kao što su osoblje i patrolna kola.
"Ukoliko ne dobijemo ta sredstva, to će ozbiljno podriti sposobnost Fronteksa da obavlja svoje poslove", rekla je Nataša Bertaud.
Fronteks razmatra mogućnost zakupa privatnih vazduhoplova, međutim EU želi da države članice obezbede potrebna sredstva, a ne da se koristi budžet agencije.
Lideri EU obećali su u aprilu da će utrostručiti budžet agencije Fronteks i omogućiti joj više sredstava zbog priliva nekoliko hiljada ljudi koji beže od sukoba i siromaštva u Evropu u potrazi za boljim životom. Više od 2.000 migranata je ove godine stradalo u pokušaju da pređe Sredozemno more.
Mađarska je počela u julu izgradnju ograde na granici sa Srbijom koja bi trebalo da spreči da granicu prelaze ilegalni migranti koji pokušavaju da uđu u Evropsku uniju. Mađarska vlada želi da ograda bude postavljena do 31. avgusta.
Više od 100.000 migranata stiglo je ove godine u Mađarsku preko Balkana. Skoro svi migranti podnose zahtev za azil u Mađarskoj, ali pokušavaju da se domognu bogatijih evropskih zemalja Nemačke, Švedske ili Velike Britanije.