HRABAR, KONTROVERZAN, I NE BOJI SE EU: Novi grčki ministar finansija
Janis Varufakis je novi ministar finansija Grčke, u trenu kada sve svetske i evropske bitne instance upozoravaju ovu zemlju da dugove mora platiti! Ko je Janis, i ima li plan?
Ima 53 godine i sebe zove slučajnim ekonomistom. Poznat je po blogu u kom je komentarisao celokupnu finansijsku krizu Grčke.
To mu je donelo hiljade pratilaca na Tviteru. I simpatije, sada već vladajuće partije u Grčkoj.
Kao ključni pregovarač sa međunarodnim kreditorima Grčke, moraće da zna šta i kako radi. Pobedu Sirize na izborima u Grčkoj prokomentarisao poetski:
- Grčka demokratija je danas izabrala da prestane da lagano tone u noć. Danas je grčka demokratija izabrala da se pobuni protiv umiranja svetla.
No, Grčkoj treba više od reči.
FINANSIJSKO MUČENJE
"Osmogodišnjaku je jasno kakve su stege dovele do tragičnog bankrota Grčke u 2010. godini. Evropa je odlučila da najveći zajam u istoriji čovečanstva svali na najslabija leđa na svetu, leđa grčkog poreskog obveznika", govorio je ranije.
Taj potez Evrope finansijski je pandan metodama mučenja zatvorenika, koje primenjuju CIA i američki obaveštajci, kazao je on.
U intervjuu kanalu 4, kaže da će uništiti sistem oligarhije koji je decenijama isisavao ekonomsku moć iz svakog u društvu.
- Uništićemo osnove na kojima je sazdan ovaj sistem.
Na konstataciju novinara da nije lako ni pokušati, a kamoli oduzeti oligarsima moć, novi grčki ministar odgovorio je:
- Dobra i važna bitka se vodi, bez obzira koliko košta.
Grčka bi sa novom vladom mogla biti prva evropska zemlja koja će se otvoreno suprotstaviti merama štednje i krutim zahtevima EU, MMF i ECB.
Prioritet novog ministra biće novi uslovi otplate programa pomoći teškog 240 milijarde evra, ali i da odlomi deo planine duga od 320 milijarde evra.
Kontroverzan
U svom blogu na Dojče Veleu pisao je 2012. godine da je problem Grčke Evropa, a ne obrnuto.
- Nije pitanje da li je Grčka održiva bez evrozone. Pitanje je da li je evrozona održiva, sa ili bez Grčke?
On je tada zapitao sve u Evropi, zašto dve godine od kraha grčke ekonomije i dalje pričamo samo o Grčkoj.
Kritičar
On je 2011. godine kritikovao EU strategiju koja pomaže banke koje posrću bezrezervno i bezuslovno, a zemlje poput Grčke i Portugala ne.
- Insolventne zemlje gledate kao smetnju (obraća se MMF i ECB - prim.aut), a te zombi-banke isisavaju svu ekonomsku energiju iz Evrope.
Vlada levičarske partije Siriza imaće 10 ministarstava, umesto dosadašnjih 20. Ministarstvo finansija je jedno od četiri tzv. super ministarstava, zajedno sa kulturom, zdravstvom i unutrašnjim poslovima.
Pročitajte i: