HRVATI PORUČUJU: Kad postanemo roditelji, tući ćemo našu decu, i nas su tukli
Prema podacima istraživanja „Korak po korak“ čak 41 odsto dece i mladih između 11 i 16 godina jednom dnevno dobije šamar ili udarac, svaki osmi roditelj tuče trogodišnje dete, a svaki dvadeseti šestomesečnu bebu.
„Mi uočimo nešto, poput modrice na licu ili drugačijeg sumnjivog ponašanja deteta, međutim mi nemamo gde dete da uputimo, jer nemamo psihologa u celoj opštini. Da, postoji protokol na osnovu kojeg možemo da prijavimo nasilje u porodici ukoliko ga primetimo. Međutim, svi mi znamo da protokol dugo traje i da dete još dugo ostaje u toj porodici. Potreban nam je terapijski rad u školi kao instituciji u kojoj deca provode veći deo vremena, a za taj rad nemamo stručnjake“, kaže pedadog Branka Lazor.
Istraživanje „Korak po korak“ nažalost potvrđuje da su uprkos dobro postavljenom zakonskom okviru o zaštiti dece, statistički podaci poražavajući.
Iako je telesno kažnjavanje dece zakonom zabranjeno, nasilje nad decom je sve raširenije i dešava se svuda. Jednako je zastupljeno i u radničkim porodicama i u onim visokoobrazovanim. Israživanje je obuhvatilo oko 6.000 ispitanika, a čak 76,5 odsto maldih smatra da se njihovim vršnajcima iz generacije dogodilo da ih neko iz porodice udari.
Zabrinjavajuće je i to da čak 17 odsto njih smatra da će kada postanu roditelji koristi iste metode fizičkog kažnjavanja dece. Istraživanje je takođe pokazalo da čak 62 odsto roditelja nikada nije bilo na nekoj edukaciji.
Iz udruženja smatraju da su roditelji izmoreni, rastrzani između poslovnih obaveza i porodičnog života, većina se bori za egzistenciju pa su izloženi stresu. Deca su onda ta koja trpe. Ono što nedostaje je neđusobna saradnja roditelja i stručnjaka kao i da se radi na edukaciji