Iranska vojna industrija ne zna za sankcije (VIDEO)
TEHERAN - Tokom proteklih nekoliko godina, podstaknuta pretnjom potencijalnih vojnih udara Zapada, Islamska Republika Iran kontinuirano ulaže u svoje odbrambene sposobnosti. I dok američki zvaničnici to nikada ne bi javno priznali, jačanje odbrambenih sposobnosti Irana je vrlo verovatno odvratilo SAD od planiranih vazdušnih napada, zbog spornog iranskog nuklearnog programa.
Iako zapadni "eksperti" možda osporavaju ostvareni nivo razvoja i sofisticiranosti iranskog oružja, nema sumnje da je Iran, isključivo sopstvenim naporima, prerastao u pravu regionalnu vojnu silu. Samo u maju ove godine, Iran je predstavio niz novih i unapređenih oružja, koja su označila novi nivo tehnološkog napretka u razvoju odbrambenih oružja ove zemlje.
Oružje je skoro u potpunosti razvijeno od domaćih tehnologija, a među njima je i novi PVO sistem sposoban za simultano praćenja više ciljeva u vazduhu. Tzv. “Treći Kordad” PVO sistem, može da prati i da napadne do četiri različita cilja u vazduhu istovremeno, na udaljenosti od pedeset kilometara.
Komandant iranske Revolucionarne garde tada je ponosno izjavio da bi “Treći Kordad” raketni sistem mogao da se uporedi sa ruskom raketnim sistemom S-300, kao i da će ofanzivni radijus ovog sistema biti povećan na 100 km, a zatim i na 200 km, u bliskoj budućnosti.
Međutim, može se konstatovati da je pravi naslednik ruskog sistem S-300 došao pre nekoliko dana, barem tako tvrdi komandant vojne baze Khatam al-Anbija, general Farzad Esmali. U pitanju je novi odbrambeni raketni sistem dugog dometa, “Bavar (Vera)-373”, za koji iranski vojni zvaničnici tvrde da je bolji od većine sistema koji su u posedu pojednih država pa čak i od čuvenog sistema S-300.
Sistem je gotovo identičan ruskom S-300, osim što navodno ima mogućnosti praćenja više od stotinu meta istovremeno.
“Verujemo da su Bavar i Treći Khordad odbrambeni sistemi bolji od sistema protivraketne odbrane nekih drugih država", navode iranski vojni zvaničnici.
Vrhovni komandant Irana, ajatolah Ali Kamnei, naredio je razvoj i izgradnju novog raketnog sistema nakon što je tadašnji ruski predsednik Dimitri Medvedev otkazao ugovorenu isporuku, upravo ruskog raketnog sistema S-300, zbog sankcija koje je SB UN uveo Iranu. Međutim, Iran se svakako snašao i bez ruske pomoći.
Sama raketna tehnologija u Iranu napreduje velikom brzinom. Praktično je svakog meseca ove godine Iran predstavio neku novu inovaciju u svojoj raketnoj tehnologiji. U avgustu je Iran predstavio novu generaciju raketa kratkog dometa za podmornice i bespilotne letelice. Nova raketa je namenjena podmornicama tipa “Gadir” i ima domet od 100 kilometara. Dizajnirana je za uništavanje pomorskih ciljeva.
Iran je proizveo i krstareću raketu "Nasr-e-Basir" čiji domet nije obelodanjen, samo je rečeno da deluje "tiho, bez zvuka". Vlasti u Teheranu su predstavile i dva nova tipa bespilotnih letelica: “Karar-4”, bespilotni avion bombarder koji je sposoban da nosi različite bombe i da leti na visokoj nadmorskoj visini, i “Mohadžer-4”, koja može da pravi mape za vojne civilne potrebe.
Najnovije inovacije ovog meseca jesu nova raketa zemlja-vazduh i dva radarska sistema, za koje Iran tvrdi da će znatno pojačati odbrambene sposobnosti zemlje. Nova raketa će omogućiti iranskim snagama da "obore bilo koju neprijateljsku metu", čak i na velikim visinama, navodi Farzad Esmaili. Prema njegovim rečima, raketa "Talaš-3" (Gonič), takođe je nedavno uspešno testirana.
Esmaili je predstavio i dva radarska sistema: "Araš-2", čija je uloga da detektuje minijaturne bespilotne letelice na udaljenosti od 150 kilometara, i "Kajhan", koji može da detektuju krstareće rakete i bespilotne letelice.
Teheran za sad redovno izveštava o svom napredovanju na vojnom planu, iako se to ne može nezavisno proveriti, navode američke bezbednosne agencije. Međutim, kako Iran poseduje rakete zemlja-zemlja, sa dometom od oko 2.000 kilometara, što je dovoljno da dosegnu do izraelskih i američkih vojnih baza u regionu, nema sumnje da ćemo se do prave “provere ovih inovacija” načekati.
Za kraj, general Esmaili je izjavio da se Iran sprema da izbaci veliki broj naprednih sistema odbrane 22. septembra. "Ovi raketni sistemi uključuju kombinovane sisteme, artiljeriju i radarske sisteme, kao i pomenute nove sisteme. Projektili dugog dometa, koji idu na displej 22. septembra, potpuno su optimizovani od strane iranskih stručnjaka i specijalista za oružje".
General je takođe otkrio da je iranska vlada već platila za nove bespilotne letelice i ratne avione, dodajući da je izdvojila i dodatnih 2,8 milijardi dolara za oružje. Međutim, iranska domaća avio-industrija ostaje u povoju, a projekti se i dalje oslanjaju na deljenje tehnologija sa drugim zemljama, kao što su Ukrajina i Rusija.
Finansijska situacija Teherena se znatno poboljšala poslednjih godinu dana zahvaljujući nedavnim ublažavanjem sankcija, što je omogućilo zemlji da proda naftu na ograničenoj osnovi. Svakako bez novca od nafte, iranska vojna tehnologija ne bi bila tu gde jeste danas.
Razgovori o iranskom nuklearnom programu, od kojih zavisi nivo sankcija koje se nameću Iranu, nastavljaju se između Islamske Republike i šest svetskih sila, i trajaće sve do novembra.