Иранска војна индустрија не зна за санкције (ВИДЕО)
ТЕХЕРАН - Током протеклих неколико година, подстакнута претњом потенцијалних војних удара Запада, Исламска Република Иран континуирано улаже у своје одбрамбене способности. И док амерички званичници то никада не би јавно признали, јачање одбрамбених способности Ирана је врло вероватно одвратило САД од планираних ваздушних напада, због спорног иранског нуклеарног програма.
Иако западни "експерти" можда оспоравају остварени ниво развоја и софистицираности иранског оружја, нема сумње да је Иран, искључиво сопственим напорима, прерастао у праву регионалну војну силу. Само у мају ове године, Иран је представио низ нових и унапређених оружја, која су означила нови ниво технолошког напретка у развоју одбрамбених оружја ове земље.
Оружје је скоро у потпуности развијено од домаћих технологија, а међу њима је и нови ПВО систем способан за симултано праћења више циљева у ваздуху. Тзв. “Трећи Кордад” ПВО систем, може да прати и да нападне до четири различита циља у ваздуху истовремено, на удаљености од педесет километара.
Командант иранске Револуционарне гарде тада је поносно изјавио да би “Трећи Кордад” ракетни систем могао да се упореди са руском ракетним системом С-300, као и да ће офанзивни радијус овог система бити повећан на 100 км, а затим и на 200 км, у блиској будућности.
Међутим, може се констатовати да је прави наследник руског систем С-300 дошао пре неколико дана, барем тако тврди командант војне базе Кхатам ал-Анбија, генерал Фарзад Есмали. У питању је нови одбрамбени ракетни систем дугог домета, “Бавар (Вера)-373”, за који ирански војни званичници тврде да је бољи од већине система који су у поседу поједних држава па чак и од чувеног система С-300.
Систем је готово идентичан руском С-300, осим што наводно има могућности праћења више од стотину мета истовремено.
“Верујемо да су Бавар и Трећи Кхордад одбрамбени системи бољи од система противракетне одбране неких других држава", наводе ирански војни званичници.
Врховни командант Ирана, ајатолах Али Камнеи, наредио је развој и изградњу новог ракетног система након што је тадашњи руски председник Димитри Медведев отказао уговорену испоруку, управо руског ракетног система С-300, због санкција које је СБ УН увео Ирану. Међутим, Иран се свакако снашао и без руске помоћи.
Сама ракетна технологија у Ирану напредује великом брзином. Практично је сваког месеца ове године Иран представио неку нову иновацију у својој ракетној технологији. У августу је Иран представио нову генерацију ракета кратког домета за подморнице и беспилотне летелице. Нова ракета је намењена подморницама типа “Гадир” и има домет од 100 километара. Дизајнирана је за уништавање поморских циљева.
Иран је произвео и крстарећу ракету "Наср-е-Басир" чији домет није обелодањен, само је речено да делује "тихо, без звука". Власти у Техерану су представиле и два нова типа беспилотних летелица: “Карар-4”, беспилотни авион бомбардер који је способан да носи различите бомбе и да лети на високој надморској висини, и “Мохаџер-4”, која може да прави мапе за војне цивилне потребе.
Најновије иновације овог месеца јесу нова ракета земља-ваздух и два радарска система, за које Иран тврди да ће знатно појачати одбрамбене способности земље. Нова ракета ће омогућити иранским снагама да "оборе било коју непријатељску мету", чак и на великим висинама, наводи Фарзад Есмаили. Према његовим речима, ракета "Талаш-3" (Гонич), такође је недавно успешно тестирана.
Есмаили је представио и два радарска система: "Араш-2", чија је улога да детектује минијатурне беспилотне летелице на удаљености од 150 километара, и "Кајхан", који може да детектују крстареће ракете и беспилотне летелице.
Техеран за сад редовно извештава о свом напредовању на војном плану, иако се то не може независно проверити, наводе америчке безбедносне агенције. Међутим, како Иран поседује ракете земља-земља, са дометом од око 2.000 километара, што је довољно да досегну до израелских и америчких војних база у региону, нема сумње да ћемо се до праве “провере ових иновација” начекати.
За крај, генерал Есмаили је изјавио да се Иран спрема да избаци велики број напредних система одбране 22. септембра. "Ови ракетни системи укључују комбиноване системе, артиљерију и радарске системе, као и поменуте нове системе. Пројектили дугог домета, који иду на дисплеј 22. септембра, потпуно су оптимизовани од стране иранских стручњака и специјалиста за оружје".
Генерал је такође открио да је иранска влада већ платила за нове беспилотне летелице и ратне авионе, додајући да је издвојила и додатних 2,8 милијарди долара за оружје. Међутим, иранска домаћа авио-индустрија остаје у повоју, а пројекти се и даље ослањају на дељење технологија са другим земљама, као што су Украјина и Русија.
Финансијска ситуација Техерена се знатно побољшала последњих годину дана захваљујући недавним ублажавањем санкција, што је омогућило земљи да прода нафту на ограниченој основи. Свакако без новца од нафте, иранска војна технологија не би била ту где јесте данас.
Разговори о иранском нуклеарном програму, од којих зависи ниво санкција које се намећу Ирану, настављају се између Исламске Републике и шест светских сила, и трајаће све до новембра.