ZAGRLJAJ ČEKAN HILJADU GODINA: Zaustavite stradanje hrišćana! (VIDEO)
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril sastao se na Kubi sa poglavarom Rimokatoličke crkve Papom Franjom.
Oni su se srdačno pozdravili i poljubili pre početka sastanka, a papa Franja je rekao "mi smo braća".Nakon dva sata razgovora, papa i patrijarh potpisali su zajedničku deklaraciju, u kojoj, pored ostalog, pozivaju svetsku zajednicu da pruže humanitarnu pomoć velikih razmera izbeglicama iz Sirije i Iraka.
Svečano potpisivanje dokumenta, održano je u jednoj od sala međunarodnog aerodroma u Havani, u kojoj je i održan razgovor.
Papa i patrijarh su izrazili nadu da će raskol među pravoslavnim hrišćanima u Ukrajini biti prevladan na osnovu kanonskih normi i saopštili da unijaćenje nije put ka obnavljanju jedinstva crkve. U zajedničkoj deklaraciji oni su, takođe, pozvali svoje crkve da ne podržavaju dalji razvoj sukoba u toj zemlji.
- Tugujemo zbog sukoba u Ukrajini koji je odneo već mnogo života, koji je pričinio bezbroj stradanja civilima, koji je uvukao društvo u duboku ekonomsku i humanitarnu krizu. Pozivamo sve sukobljene strane da se vrate razumu, društvenoj solidarnosti i zalaganju za mir. Pozivamo naše crkve u Ukrajini da se trude da se postigne sloga u društvu, suzdržavanje od neprijateljstva i da se ne podržava dalji razvoj sukoba - navedeno je u zajedničkoj deklaraciji pape i patrijarha.
U dokumentu je iskazana i nada da će rasklo među pravoslavnim vernicima Ukrajine biti prevladan na osnovu odgovarajućih kanonskih normi, da će svi pravoslavni hrišćani Ukrajine živeti u miru i slozi, a da će katoličke zajednice u toj zemlji doprineti tome da „hrišćansko bratsvo bude još očiglednije“.
Pope Francis, Russian Patriarch Kirill sign historic joint declaration in Cuba (WATCH) https://t.co/rwoz5ta1hO pic.twitter.com/hrf838dGcO— RT America (@RT_America) February 12, 2016
"Svesni brojnih prepreka koje još treba prevazići, nadamo se da će naš susret doprineti ponovnom uspostavljanju jedinstva željenog od Boga", rekli su poglavari katoličke crkve i najveće pravoslavne crkve u dokumentu potpisanom posle njihovog prvog susreta od rascepa dve crkve 1054. godine.
Apel svetu da se zaustavi stradanje hrišćana, sadržan u deklaraciji iza koje su svojim autoritetima stali papa Franja i ruski patrijarh Kiril, je najvažniji rezultat njihovog susreta u Havani.
Patrijarh i papa su ocenili da je obnova hrišćanstva u Rusiji i mnogim zemljama Istočne Evrope bez presedana, navedeno je u zajedničkoj deklaraciji.
- Svedoci smo visoke vrednosti religiozne slobode, zahvaljujemo Bogu za obnavljanje hrišćanske vere bez presedana koje se dešava danas u Rusiji i u mnogim zemljama Istočne Evrope, gde su decenijama gospodarili ateistički režimi - navedeno je u tekstu deklaracije.
Head of Russian Orthodox Church meets Pope for first time in history: all you need to know https://t.co/fHDGbf0a8A pic.twitter.com/ff6GqTb6IS— RT (@RT_com) February 12, 2016
Pravo vreme
- Sastajemo se u pravo vreme - rekao je patrijarh Kiril, prenose ruski mediji.
Sastanak se održava u prostoriji na Međunarodnom aerodromu Hose Marti u kojoj su izložene zastave Vatikana i znamenje poglavara Ruske pravoslavne crkve.
To je prvi sastanak između poglavara Rimokatoličke i najveće pravoslavne crkve još od Velikog raskola 1054. godine, koji je oblikovao modernu Evropu i Bliski istok.
ISTORIJSKI DAN! Sastaju se papa Franja i ruski patrijarh Kiril
Uoči sastanka, Patrijarh Kiril poručio je da se poglavari sastaju "u pravo vreme", dok je papa istakao da su u njegovom srcu "velika očekivanja".
- Sastanak s patrijarhom moskovskim i cele Rusije Kirilom je "Božji dar" - glasi post na Tviter stranici rimskog pape Franje.
Today is a day of grace. The meeting with Patriarch Kirill is a gift from God. Pray for us.— Pope Francis (@Pontifex) February 12, 2016
Sastanak na neutralnom terenu planiran je već decenijama, a poslednje prepreke uklonjene su zahvaljujući kombinaciji papine odlučnosti da bi sastanak trebalo da se održi i stava ruske pravoslavne crkve da su događaji na Bliskom istoku povećali potrebu za ujedinjenošću hrišćana.