ZLOSTAVLJANE I ISTRAUMIRANE: Nada za spašene devojčice i žene iz Boko Harama
ABUDŽA- Talačka drama u Nigeriji, koja traje skoro godinu i po dana, počela je da se raspliće nakon što su nigerijske vojne vlasti oslobodile gotovo 700 od oko 2.000 otetih žena i devojčica iz uporišta pokreta Boko Haram, a sada je 275 njih prebačeno u kamp gde će biti podvrgnute savetovanju i rehabilitaciji.
Nigerijske trupe su od utorka do četvrtka prošle nedelje spasle više od 677 zarobljenih žena i devojčica iz kampova ove ekstremističke grupe u šumi Sambisa na severoistoku zemlje, a obećale su da će osloboditi i sve preostale zarobljenice.
U grupi od 275 žena i devojča oslobođenih prošle nedelje, sve su istraumirane i neuhranjene, a juče su prebačene u kamp u Joli, saopštila je vojska, prenosi AFP.
Načelnik Nacionalne agencije za upravljanje vanrednim situacijama (NEMA) Muhamed Sani Sidi rekao je da je ta agencija obezbedila savetovanje istraumiranim ženama i devojčicama, kao i druge oblike pomoći kako bi se oporavile i vratile normalnom životu.
Neke od njih su, kako kažu u ovoj agenciji, povređene tokom operacija spasavanja te je osam žena i 15 devojčica prebačeno u bolnicu.
Od spasenih žena i devojčica uzimaju su lični podaci, uključujući imena, godine starosti i mesto rođenja, navodi portparol NEMA-e Sani Dati.
On kaže da je većina njih istraumirana mukama kojima su bile izložene u kampovima Boko Harama, da izgledaju iscrpljeno i zapušteno i da se danima nisu kupale.
Njima je sada obezbeđena hrana, ležajevi, ćebad, mreže protiv komaraca, sapun i deterdženti.
Nigerijske vojne vlasti juče su saopštile da je 260 žena i devojčica, koje su u međuvremenu uspele da pobegnu iz zatočeništva Boko Harama, sada smešteno u državi Adamava.
"One se upućuju u svoje zajednice u Madagaliju nakon što prođu kroz bezbednosnu proceduru profilisanja", navodi se u saopštenju.
Prema podacima međunarodne organizacije za ljudska prava Amnesti internešel, Boko Haram je oteo oko 2.000 žena i devojčica od početka prošle godine.
Bivše zarobljenice opisuju da su u kampovima ekstremističkog pokreta bile podvrgnute prinudnom radu, psihološkom i seksualnom zlostavljanju, a nekada su morale i da idu kao "živi štit" na liniji fronta zajedno sa pobunjenicima.
Za sada se ne zna da li je među oslobođenim zarobljenicama ijedna od 219 učenica koje su u aprilu 2014. otete iz škole u severoističnom mestu Čibok.
Masovno kidnapovanje u Čiboku izazvalo je globalni gnev i primoralo predsednika Gudlaka Džonatana da prihvati međunarodnu pomoć u operaciji potrage za nestalim devojčicama.
Džonatan se našao na udaru oštrih kritika da ne čini dovoljno da obezbedi oslobađanje devojčica, kao i da okonča šestogodišnju pobunu Boko Harama koja je odnela oko 15.000 života i primorala najmanje 1,5 milion ljudi da napuste svoje domove.
Mnogi analitičari smatraju da je produžena pobuna Boko Harama delimično uticala na Džonatanov poraz na predsedničkim izborima 28. marta, na kojima je pobedio bivši vojni lider Mohamadu Buhari.
Buhari je obećao da će se obračunati sa militantnim aktivistima koji žele da osnuju islamsku državu na severoistoku Nigerije.