ЗЛОСТАВЉАНЕ И ИСТРАУМИРАНЕ: Нада за спашене девојчице и жене из Боко Харама
АБУЏА- Талачка драма у Нигерији, која траје скоро годину и по дана, почела је да се расплиће након што су нигеријске војне власти ослободиле готово 700 од око 2.000 отетих жена и девојчица из упоришта покрета Боко Харам, а сада је 275 њих пребачено у камп где ће бити подвргнуте саветовању и рехабилитацији.
Нигеријске трупе су од уторка до четвртка прошле недеље спасле више од 677 заробљених жена и девојчица из кампова ове екстремистичке групе у шуми Самбиса на североистоку земље, а обећале су да ће ослободити и све преостале заробљенице.
У групи од 275 жена и девојча ослобођених прошле недеље, све су истраумиране и неухрањене, а јуче су пребачене у камп у Јоли, саопштила је војска, преноси АФП.
Начелник Националне агенције за управљање ванредним ситуацијама (НЕМА) Мухамед Сани Сиди рекао је да је та агенција обезбедила саветовање истраумираним женама и девојчицама, као и друге облике помоћи како би се опоравиле и вратиле нормалном животу.
Неке од њих су, како кажу у овој агенцији, повређене током операција спасавања те је осам жена и 15 девојчица пребачено у болницу.
Од спасених жена и девојчица узимају су лични подаци, укључујући имена, године старости и место рођења, наводи портпарол НЕМА-е Сани Дати.
Он каже да је већина њих истраумирана мукама којима су биле изложене у камповима Боко Харама, да изгледају исцрпљено и запуштено и да се данима нису купале.
Њима је сада обезбеђена храна, лежајеви, ћебад, мреже против комараца, сапун и детерџенти.
Нигеријске војне власти јуче су саопштиле да је 260 жена и девојчица, које су у међувремену успеле да побегну из заточеништва Боко Харама, сада смештено у држави Адамава.
"Оне се упућују у своје заједнице у Мадагалију након што прођу кроз безбедносну процедуру профилисања", наводи се у саопштењу.
Према подацима међународне организације за људска права Амнести интернешел, Боко Харам је отео око 2.000 жена и девојчица од почетка прошле године.
Бивше заробљенице описују да су у камповима екстремистичког покрета биле подвргнуте принудном раду, психолошком и сексуалном злостављању, а некада су морале и да иду као "живи штит" на линији фронта заједно са побуњеницима.
За сада се не зна да ли је међу ослобођеним заробљеницама иједна од 219 ученица које су у априлу 2014. отете из школе у североистичном месту Чибок.
Масовно киднаповање у Чибоку изазвало је глобални гнев и приморало председника Гудлака Џонатана да прихвати међународну помоћ у операцији потраге за несталим девојчицама.
Џонатан се нашао на удару оштрих критика да не чини довољно да обезбеди ослобађање девојчица, као и да оконча шестогодишњу побуну Боко Харама која је однела око 15.000 живота и приморала најмање 1,5 милион људи да напусте своје домове.
Многи аналитичари сматрају да је продужена побуна Боко Харама делимично утицала на Џонатанов пораз на председничким изборима 28. марта, на којима је победио бивши војни лидер Мохамаду Бухари.
Бухари је обећао да ће се обрачунати са милитантним активистима који желе да оснују исламску државу на североистоку Нигерије.