DOK JE OVACA, BIĆE I ŠIŠANJA: Polovni udžbenici skuplji od novih!
Iako je septembar odavno prošao, mnogi đaci i dalje muku muče sa nalaženjem udžbenika za sve predmete. S obzirom da neke škole koriste udžbenike koji se davno više ne štampaju ili kojima je tiraž rasprodat godinama unazad, jedina opcija učenicima, ali i njihovim roditeljima ostaje da izađu na ulice i da traže knjige kod preprodavaca. Tu ulaze u potpuno novi svet u kome važe druga pravila.
Ekipa Srbije Danas je krenula duž Kosovske ulice, poznate po preprodavcima, da proveri da li su još uvek na svom starom mestu i kako funkcioniše lanac preprodaje udžbenika.
Zatekli smo šest ili sedam osoba ispred knjižare „Zavoda za udžbenike“ koji se šetaju i „snimaju“ prolaznike. Upitali smo jednog od njih da li imaju knjigu Nikole Rota „Psihologija“ za drugi razred gimnazije, i kada su nam je rekao da ima, drugi je čuo razgovor i odjednom se stvorio ispred nas sa polovnom knjigom u ruci. Rekli su nam da košta 500 dinara. Isti udžbenik u knjižari pored košta 403 dinara, ali ga trenutno nema.
Polovne knjige skuplje od novih
- „Oni uvek stoje ispred knjižare i čim vide da nekog udžbenika nema, tako mu dižu cenu i tako nas ucenjuju“, priča nam jedna majka gimnazijalca koju smo zatekli preko puta ulice sa udžbenicima u ruci.
- „Sve sam kupila osim zbirke iz matematike, koja je rasprodata, ali neću u inat da je plaćam duplo skuplje kod preprodavaca.“, viknula je žena koja je prolazila pored nas sa sinom.
- „Prošle godine sam kupio polovnu zbirku iz matematike sa sve rešenjima, oduševio sam se“, rekao nam je ovaj mladić u hodu.
Tajni jezik preprodavaca
Ipak, preprodavci nisu bili tako raspoloženi za priču. A ni za slikanje. Zapravo, da li zbog straha od Zakona, ili su jednostavno ne žele da podele svoje „tajne zanata“, ponašali su se prilično rezervisano prema ekipi Srbije Danas. Kad smo pokušali da ih slikamo, jedan od njih se isprečio ispred kombija sa knjigama i zatvorio nam pogled na njihov „pokretni magacin“.
Nakon nekog vremena, uočili smo njihov način rada. Jedan dečko stoji na ćošku Palmotićeve i Kosovske ulice i „merka“ potencijalne kupce, a izgleda i organe reda. Kada vidi nešto sumnjivo, daje znak rukom svojim saradnicima, koji zatvaraju vrata od od kombija i prave se da razgovaraju. Kada vidi osobe koje nesigurno gledaju naokolo ili izlaze iz knjižare, oni prilaze i pitaju da li im treba neki udžbenik. I tako u krug. Dok je ovaca, bice i šišanja. A dok je ljudi, biće i ovakvih načina zarade.
Pogledajte i: JAVNA TAJNA: "Legalni" mito profesora na fakultetima