IZLOŽBA KOJA SE PAMTI: Ruske svemirske letelice u londonskom Muzeju Nauke (FOTO)
Po prvi put van Rusije izložene su letalice i posetioci će moći izbliza da ih vide.
Muzej Nauke u Londonu je domaćin izložbe Kosmonauti: rađanje doba svemira (Cosmonauts: Birth of the Space Age) o sovjetskom osvajanju svemira. Izložba o sovjetskom svemirskom programu, najveća van Rusije održaće se u britanskoj prestonici u septembru.
Na izložbi će se naći kapsula Vostok-6 u kojoj je 1963. poletela Valentina Tereškova, prva žena u svemiru i originalni model Sputnjika iz 1957, prvog veštačkos satelita izbačenog u orbitu koji je pokrenuo svemirsku "trku" između SSSR-a i SAD-a. Sovjeti su uspešno lansirali Sputnjik, 4. oktobra 1957, a u razmaku od šest godina slali su u svemir psa Lajku, a potom i ljudsku posadu. Amerikanci su 1969. poslali prvu ljudsku posadu na Mesec i tako ih prestigli.
Predmeti iz sovjetskog programa slanja ljudske posade na Mesec, čiji su detalji decenijama skrivani od javnosti, biće izloženi i posetioci će moći da ih vide. LK-3, lunarni lender, pet metara visok, testiran, ali nikad poslat na Mesec se takođe može osmotriti izbliza.
Govor na konferenciji za štampu povodom izložbe je pored Ijana Blečforda, direktora Muzeja nauke, održao Aleksej Leonov, sovjetski kosmonaut koji je pre 50 godina, 18. marta 1965, bio prvi čovek koji je izveo šetnju svemirom.
"Ovo je jedna od onih izložbi koja se viđa jednom u životu, a za čiju su pripremu bile potrebne godine posvećenosti i rada tima Muzeja nauke", istakao je Blečford, prenosi AFP, francuska novinska agencija. "Nijedan od ovih predmeta dosad nije izašao iz Rusije", dodao je on.
Roskosmos, ruska svemirska agencija je pomogla britanskom Muzeju da organizuje izložbu, zakazanu za 18. septembar.
Pročitajte i: