ИЗЛОЖБА КОЈА СЕ ПАМТИ: Руске свемирске летелице у лондонском Музеју Науке (ФОТО)
По први пут ван Русије изложене су леталице и посетиоци ће моћи изблиза да их виде.
Музеј Науке у Лондону је домаћин изложбе Космонаути: рађање доба свемира (Цосмонаутс: Birth оф the Space Аге) о совјетском освајању свемира. Изложба о совјетском свемирском програму, највећа ван Русије одржаће се у британској престоници у септембру.
На изложби ће се наћи капсула Восток-6 у којој је 1963. полетела Валентина Терешкова, прва жена у свемиру и оригинални модел Спутњика из 1957, првог вештачкос сателита избаченог у орбиту који је покренуо свемирску "трку" између СССР-а и САД-а. Совјети су успешно лансирали Спутњик, 4. октобра 1957, а у размаку од шест година слали су у свемир пса Лајку, а потом и људску посаду. Американци су 1969. послали прву људску посаду на Месец и тако их престигли.
Предмети из совјетског програма слања људске посаде на Месец, чији су детаљи деценијама скривани од јавности, биће изложени и посетиоци ће моћи да их виде. ЛК-3, лунарни лендер, пет метара висок, тестиран, али никад послат на Месец се такође може осмотрити изблиза.
Говор на конференцији за штампу поводом изложбе је поред Ијана Блечфорда, директора Музеја науке, одржао Алексеј Леонов, совјетски космонаут који је пре 50 година, 18. марта 1965, био први човек који је извео шетњу свемиром.
"Ово је једна од оних изложби која се виђа једном у животу, а за чију су припрему биле потребне године посвећености и рада тима Музеја науке", истакао је Блечфорд, преноси АФП, француска новинска агенција. "Ниједан од ових предмета досад није изашао из Русије", додао је он.
Роскосмос, руска свемирска агенција је помогла британском Музеју да организује изложбу, заказану за 18. септембар.
Прочитајте и: