Jeti postoji?
Praistorijski polarni medved može biti biološka osnova za legendu o Jetiju.
Naučnici sa Univerziteta u Oksfordu prvi put su pronašli DNK dokaz da Jeti ili kako ga neki još zovu "Bigfoot" zaista postoji.
Dokaz leži u dva uzorka dlake, koji su pronađeni na području Himalaja koji se u potpunosti genetski podudaraju s praistorijskim polarnim medvedom koji je živeo pre više od 40 hiljada godina. Ovo neobično otkriće sugeriše da ti medvedi mogu biti biološka osnova za legendu o Jetiju, prenosi "Independent".
Genetičar sa Oksforda, Brajan Siks izjavio je kako je njegovo otkriće dovoljno dobar dokaz da počnu s planiranjem ekspedicije na Himalaje kako bi pronašli živog primerka Jetija.
Dodao je kako bi njihov istraživački rad trebalo da ohrabri sve "Bigfoot" entuzijaste da se vrate u šumu i krenu da traže tu životinju.
Ovo je istraživanje napravljeno uz pomoć upravo onih koji veruju da planinsko biće postoji. Muzeji kao i privatni kolekcionari poslali su naučnicma sve neobične uzorke koje su imali, a za koje su mislili da možda pripadaju Jetiju.
U laboratoriju je stiglo 36 uzoraka u dovoljno dobrom stanju, ali je dokazano da pripadaju konjima, kravama, medvedima i čoveku. Međutim, dva uzorka su bila zanimljivija od drugih. Jedan je pripadao životinji koju je pre 40 godina ustrelio lovac u Indiji, a drugi je iz šume bambusa u Butanu. Oba se poklapaju sa DNK davno "izumrlog" medveda.
Moglo bi se raditi o tome, kažu naučnici, da postoji podvrsta mrkog medveda na Himalajima koji je bio predak polarnih medveda ili je taj medved hibrid mrkog i potomak izumrlog polarnog medveda.