Јети постоји?
Праисторијски поларни медвед може бити биолошка основа за легенду о Јетију.
Научници са Универзитета у Оксфорду први пут су пронашли ДНК доказ да Јети или како га неки још зову "Бигфоот" заиста постоји.
Доказ лежи у два узорка длаке, који су пронађени на подручју Хималаја који се у потпуности генетски подударају с праисторијским поларним медведом који је живео пре више од 40 хиљада година. Ово необично откриће сугерише да ти медведи могу бити биолошка основа за легенду о Јетију, преноси "Индепендент".
Генетичар са Оксфорда, Брајан Сикс изјавио је како је његово откриће довољно добар доказ да почну с планирањем експедиције на Хималаје како би пронашли живог примерка Јетија.
Додао је како би њихов истраживачки рад требало да охрабри све "Бигфоот" ентузијасте да се врате у шуму и крену да траже ту животињу.
Ово је истраживање направљено уз помоћ управо оних који верују да планинско биће постоји. Музеји као и приватни колекционари послали су научницма све необичне узорке које су имали, а за које су мислили да можда припадају Јетију.
У лабораторију је стигло 36 узорака у довољно добром стању, али је доказано да припадају коњима, кравама, медведима и човеку. Међутим, два узорка су била занимљивија од других. Један је припадао животињи коју је пре 40 година устрелио ловац у Индији, а други је из шуме бамбуса у Бутану. Оба се поклапају са ДНК давно "изумрлог" медведа.
Могло би се радити о томе, кажу научници, да постоји подврста мрког медведа на Хималајима који је био предак поларних медведа или је тај медвед хибрид мрког и потомак изумрлог поларног медведа.