Kad Le Penovi zarate
Turbulencije unutrar francuske stranke Nacionalni front podgrevane porodičnim odnosima narušavaju njenu stabilnost, posebno nakon javne rasprave Žan Mari le Pena i njegove naslednice Marin le Pen.
Tokom devedesetih Nacionalni front se posvetio profilisanju stranke kao tradicionalne desnice, ali je stranka uvek imala problema zbog radikalnih stavova. Francuski nacionalizam, antiimigraciona politika, desni populizam i evroskepticizam, bili su temelji izgradnje stranke.
Stvari su, međutim, počele da se menjaju u momentu dolaska Marin le Pen na čelo Nacionalnog fronta. Njeni napori su usmereni ka de-demonizaciji stranke koju je osnovao njen otac, a posebno se koncentrisala na otklanjanje antisemitističke etikete sa stranke.
Međutim, kako piše Le Monde, otac nastavlja da je podseća odakle je i koga je nasledila, i to u momentu kada Marin bere plodove rezultata izbora za Evropski parlament.
Naime, Le Pen je obećao da će svoje kritičare staviti tamo gde im je mesto, uključujući francuskog pevača Patrika Brijela koji je Jevrej, a pri tom je koristio igru reči sa nacističkim gasnim komorama.
Ovo nije izolovan slučaj kada je Le Pen u pitanju. Sličnu provokativnu igru reči je upotrebio 1988. godine govoreći o Mišelu Durafuru, tadašnjem francuskom ministru.
Le Pen je tada skovao šokantan sklop reči - ''Durafour-crematoire'' što predstavlja aluziju na nacističke logore Drugog svetskog rata i prezime Mišela Durafura koje u osnovi ima francusku reč four što znači rerna, pećnica.
Kako prenosi Le figaro, Marin je očevu izjavu u vezi sa Patrikom Brijelom nazvala političkom greškom, što je očigledno izuzetno naljutilo Le Pena.
''Ja mislim da je politička greška usklađivanje sa jednom dominantnom idejom, da je politička greška tendencija da sve političke partije budu identične. Tu su oni napravili političku grešku, a ne ja.''
Inače, u raspravu se umešao i partner Marin le Pen Luis Alio, potpredsednik Nacionalnog fronta, rekavši da je Le Penova izjava ''glupa i razočaravajuća''.