Кад Ле Пенови зарате
Турбуленције унутрар француске странке Национални фронт подгреване породичним односима нарушавају њену стабилност, посебно након јавне расправе Жан Мари ле Пена и његове наследнице Марин ле Пен.
Током деведесетих Национални фронт се посветио профилисању странке као традиционалне деснице, али је странка увек имала проблема због радикалних ставова. Француски национализам, антиимиграциона политика, десни популизам и евроскептицизам, били су темељи изградње странке.
Ствари су, међутим, почеле да се мењају у моменту доласка Марин ле Пен на чело Националног фронта. Њени напори су усмерени ка де-демонизацији странке коју је основао њен отац, а посебно се концентрисала на отклањање антисемитистичке етикете са странке.
Међутим, како пише Ле Монде, отац наставља да је подсећа одакле је и кога је наследила, и то у моменту када Марин бере плодове резултата избора за Европски парламент.
Наиме, Ле Пен је обећао да ће своје критичаре ставити тамо где им је место, укључујући француског певача Патрика Бријела који је Јевреј, а при том је користио игру речи са нацистичким гасним коморама.
Ово није изолован случај када је Ле Пен у питању. Сличну провокативну игру речи је употребио 1988. године говорећи о Мишелу Дурафуру, тадашњем француском министру.
Ле Пен је тада сковао шокантан склоп речи - ''Дурафоур-црематоире'' што представља алузију на нацистичке логоре Другог светског рата и презиме Мишела Дурафура које у основи има француску реч фоур што значи рерна, пећница.
Како преноси Ле фигаро, Марин је очеву изјаву у вези са Патриком Бријелом назвала политичком грешком, што је очигледно изузетно наљутило Ле Пена.
''Ја мислим да је политичка грешка усклађивање са једном доминантном идејом, да је политичка грешка тенденција да све политичке партије буду идентичне. Ту су они направили политичку грешку, а не ја.''
Иначе, у расправу се умешао и партнер Марин ле Пен Луис Алио, потпредседник Националног фронта, рекавши да је Ле Пенова изјава ''глупа и разочаравајућа''.