KAD MUKA NATERA: Imao je posao, porodicu i normalan život, a onda je morao sve da napusti
"Sve je skupo, plate su niske, nedovoljne za preživljavanje. Ranije je bilo problema, ali nismo naslućivali katastrofu", priča Sirijac koga je sudbina nanela na naše puteve, pa mu je Srbija trenutna stanica.
Nora je u Centar za azil u Krnjači dovela slična situacija kao i ostale - rat, ali i ista želja - potraga za sigurnijom budućnošću. Ovaj Sirijac je zbog teške ekonomske situacije i loših uslova za život bio prinuđen da napusti svoj dom i porodicu.
"U Srbiju sam došao pre mesec dana. Ne planiram da se zadržim ovde, već da idem u neku od zemalja EU, možda Nemačku ili Austriju, nemam neku posebnu želju“, počinje svoju priči Nor nakon malo oklevanja.
Nor je od Sirije do Beograda putovao šest meseci. Tih dana ne želi čak ni da se priseća, jer je, kako kaže, nailazio na brojne opasne situacije.
Našao je prijatelje među Srbima
Iako je hiljadama kilometara udaljen od svoje porodice, ovde je pronašao prijatelje.
"Imam prijatelje ovde i van centra. Idem sa njim do grada, na večeru, pomognem im kad treba, kao braća smo. "
"Put je bio veoma ružan i jako težak, rizičan za bilo koga, opasan do smrti. Susrećeš se sa mafijom, raznim lošim ljudima koji ti uzimaju novac ili nešto gore. U Grčkoj sam čekao tri i po meseca novac. Tu sam iznajmio kuću sa sestrom koja je sada u Nemačkoj. Od Grčke sam putovao kolima sa nekim ljudima iz Srbije, ali sam jedan deo išao i brodom“, ističe Nor koji je granice prelazio pešačeći, uglavnom nelegalno.
Ovde nije imao nikakvih problema, čak je i zadovoljan ljudima i uslovima, ali smatra da je ekonomska situacija isuviše loša da bi rešio da ostane.
"U svim zemljama kojima sam prošao bilo je terorizma i nasilja, ali sam ovde naišao na veoma gostoljubive ljude, čak su u policiji bili veoma ljubazni prema nama. Voleo bih da mogu da ostanem. Kad bih imao ponudu za posao i bolju ekonomsku situaciju, ostao bih ovde. Ali moram da idem negde gde mogu dobro da zaradim, jer planiram da novac šaljem ženi", priča ovaj Sirijac.
Nor je diplomirao engleski jezik i neko vreme je radio kao prevodilac. Voleo bi da pronađe sličan posao, ali neće birati sve dok mu se bude nudila dobra plata od koje će moći da izdržava svoju porodicu koja se trenutno nalazi u jako teškoj situaciji.
Centar za azil u Krnjači jedan je od pet centara u Srbiji. Sa radom je počeo 5. oktobra prošle godine. U njemu trenutno boravi 197 azilanata iako je kapacitet 220 mesta. Iako je pod ovim krovom smešteno i nekoliko porodica, azil uglavnom traže pojedinci iz Avganistana, Nigerije, Somalije, Ukrajine, ali je najviše trenutno Sirijaca.
"Situacija u Siriji je sve gora. Generalno je situacija loša i uopšte nije bezbedno. Nekad bombarduju... Postoji i problem sa strujom, jer je u nekim gradovima ima svega šest sati dnevno. Sve je skupo, plate su niske, nedovoljne za preživljavanje. Sad je stvarno jasno da je pomoć neophodna. Ranije je bilo problema, ali nisu naslućivali katastrofu", objašnjava on.
Sa svojom porodicom u Siriji je u stalnom kontaktu. Rešio je da ne odustaje od svoje namere da pronađe posao koji će im pomoći da prežive, a kada se to desi, siguran je da neće zauvek ostati tamo kao mnogi.
"Planiram da se vratim u svoju zemlju, ali mislim da će proći dosta vremena do tad", završava Nor.
Pročitajte i: