Kad radnici obuku robotizovana odela
Radnici koji grade najveće brodove na svetu uskoro bi to mogli da čine obučeni u specijalna robotizovana odela sa spoljnim kosturom (egzoskeletom), koja im omogućavaju da kao od šale povuku metalne komade od 100 kilograma.
Radnici u jednom od najvećih brodogradlišta na svetu - Daevu (Daewoo) u Južnoj Koreji, testirali su opremu oblačeći na sebe robotizovan egzoskelet, koji im je omogućio da lako povuku orgomne komade metala, cevi i slične stvari, prenosi magazin "New scientist".
Eksperiment je sproveden zajedno sa kompanijom "Marine engieering". Glavni inženjer Gilvhoan (Gilwhoan) Chu kaže da je test pokazao da robotizovani egzoskeleti povećavaju mogućnosti radnika u obavljanju posla. Njegov tim radi na izradi prototipa, koji bi mogli da uđu u redovnu upotrebu tamo gde su roboti već angažovani u delu proizvodnje.
Robotizovani egzoskelet je visok između 160 i 185 santimetara i radnici ne osećaju težinu njegovog okvira od 28 kilograma, koji je napravljen od ugljenika, aluminiujuma i čelika, dok je odelo kontruisano da podržava i prati pokrete radnika.
Za pokretanje se koristi baterija koja traje tri sata, a skelet radnicima dozvoljava da se normalno kreću. Radnici oblače skelet tako što pričvrste svoja stopala na jastuke u njegovoj osnovi. Vazdužne trake preko butina, oko struka i grudi, povezuju korisnika sa odelom, dopuštajući da robot pokreće njihova tela i nosi teret umesto njih.
Sistem hidrauličnih zglobova i elektomotora sa spoljne strane nogu povezan je sa rancem koji kontoliše opremu. Planirano je da takva automatizacija bude primenjena i u proizvodnji ogromnih transportnih brodova.