Kako da znate da imate problem sa štitnom žlezdom?
Ako ste žena starosne dobi 35 godina, poremećaj štitne žlezde se povećava za 30%.
Loše lučenje štitne žlezde je u današnje vreme veoma zastupljen zdravstveni problem. Nalazi se ispod grkljana i proizvodi hormone koji regulišu telesnu temperaturu, metabolizam i rad srca. Problem nastaje kada ona luči premalo ili previše hormona.
Poremećen rad štitne žlezde odražava se na mnoge fizičke funkcije, prvenstveno njeno brzo lučenje hormona (hipertireoza) dovodi do preteranog gojenja, dok usporeno (hipotireoza) vodi ka "anoreksičnom" mršavljenju. Ako ste žena iznad 35 godina, poremećaj štitne žlezde se povećava za 30%.
Kako biste bili sigurni da ne paranoišete, tumačite simptome na pravi način.
Bolovi u mišićima i zglobovima, slabost u rukama mogu biti poruka da sa štitnom žlezdom nešto nije u redu.
Ako mislite da vam je vrat nešto veći nego obično i da vam sve više otiče, vreme je da proverite rad štitne žlezde.
Gubitak kose često može značiti da imate problem sa štitnom žlezdom. Ako vam je kosa slaba, gruba i suva – znak je da možda imate hipotireozu. Koža često postaje gruba i suva što takođe nosi istu poruku.
Teška i dugotrajna stagnacija u radu creva povezana je sa hipotireozom, kao i proliv i sindrom iritabilnog creva. Dešava se takođe da vežbate ali da vam se rezultati u skidanju kilograma uopšte ne vide. Problem može biti hipotireoza i hipertireoza.
Teške, kratke i bolne menstruacije često su povezane sa hipotireozom. Neplodnost takođe može biti povezana sa bolestima štitne žlezde.
Depresija, zajedno sa iznenadnim napadima panike, takođe mogu biti simptomi. Hipertireoza je povezana sa anksioznošću i zahteva konstantno konzumiranje antidepresiva.
Budite se i svakog jutra imate osećaj iscrpljenosti i umora kao da vam 8 sati sna nije bilo dovoljno. Ne vredi, jer koliko god spavali osećaj umorna i neispavanosti je stalno tu. Nije reč o hroničnoj neispavanosti, već o poremećenom radu štitne žlezde.