Како да знате да имате проблем са штитном жлездом?
Ако сте жена старосне доби 35 година, поремећај штитне жлезде се повећава за 30%.
Лоше лучење штитне жлезде је у данашње време веома заступљен здравствени проблем. Налази се испод гркљана и производи хормоне који регулишу телесну температуру, метаболизам и рад срца. Проблем настаје када она лучи премало или превише хормона.
Поремећен рад штитне жлезде одражава се на многе физичке функције, првенствено њено брзо лучење хормона (хипертиреоза) доводи до претераног гојења, док успорено (хипотиреоза) води ка "анорексичном" мршављењу. Ако сте жена изнад 35 година, поремећај штитне жлезде се повећава за 30%.
Како бисте били сигурни да не параноишете, тумачите симптоме на прави начин.
Болови у мишићима и зглобовима, слабост у рукама могу бити порука да са штитном жлездом нешто није у реду.
Ако мислите да вам је врат нешто већи него обично и да вам све више отиче, време је да проверите рад штитне жлезде.
Губитак косе често може значити да имате проблем са штитном жлездом. Ако вам је коса слаба, груба и сува – знак је да можда имате хипотиреозу. Кожа често постаје груба и сува што такође носи исту поруку.
Тешка и дуготрајна стагнација у раду црева повезана је са хипотиреозом, као и пролив и синдром иритабилног црева. Дешава се такође да вежбате али да вам се резултати у скидању килограма уопште не виде. Проблем може бити хипотиреоза и хипертиреоза.
Тешке, кратке и болне менструације често су повезане са хипотиреозом. Неплодност такође може бити повезана са болестима штитне жлезде.
Депресија, заједно са изненадним нападима панике, такође могу бити симптоми. Хипертиреоза је повезана са анксиозношћу и захтева константно конзумирање антидепресива.
Будите се и сваког јутра имате осећај исцрпљености и умора као да вам 8 сати сна није било довољно. Не вреди, јер колико год спавали осећај уморна и неиспаваности је стално ту. Није реч о хроничној неиспаваности, већ о поремећеном раду штитне жлезде.